Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 12, 2019 in Nieruchomości i budowa |

Ogniwa fotowoltaiczne w domu.

Ogniwa fotowoltaiczne w domu. Czy faktycznie się to opłaca? Czy jest to źródło oszczędności? Ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić? Podczas budowy domu nieustannie poszukujemy szukamy oszczędności. Planując ekologiczny dom jesteśmy w stanie otrzymać nawet do 50 tysięcy złotych. Jest to kwota przedstawiana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oprócz atrakcyjnego finansowania możemy wpasować się w trend bycia ekologicznym. Co tak naprawdę oznacza dom ekologiczny?

 

Jak zbudować ekologiczny dom?

 

Dom ekologiczny, inaczej nazywany domem pasywnym lub energooszczędnym musi zostać dokładnie zaplanowany już na etapie samego planowania. Musimy odpowiednio zadbać o jego położenie, konstrukcję oraz zaplanować wszystkie elementy. Stosując odpowiednie materiały oraz specjalne metody jesteśmy w stanie zmniejszyć wydatki wynikające z eksploatacji budynku nawet do 80% w stosunku do tradycyjnych domów.

 

Konstrukcja domu.

 

Konstrukcja budynku ekologicznego to jeden z trzech podstawowych elementów decydujących o tym, czy dom jest faktycznie ekologiczny. Ciepło z budynku wydostaje się przez przestrzenie znajdujące się pomiędzy ścianami i dachem oraz z narożników. Dzięki zastosowaniu prostej konstrukcji – bryły na planie prostokąta lub kwadratu można zmniejszyć do minimum powierzchnie całkowitą przestrzeni. Z tego powodu domu energooszczędne nie posiadają wykuszy, balkonów, a ewentualne tarasy budowane na osobnych konstrukcjach.

 

Kształt dachu.

 

Ciepło ucieka również poprzez dach, dlatego im mniejszy jest stosunek powierzchni dachu do kubatury budynku, tym mniejsze straty energii odnotowujemy. Najpopularniejsze dachy w domach ekologicznych są dwuspadowe oraz jednospadowe. Należy podkreślić, że dachy płaskie są najlepszym rozwiązaniem. Dzięki zastosowaniu płaskiego dachu, straty energii są najniższe. Wynika to z mniejszej liczny złączeń występujących pomiędzy ścianami, a stropem.

 

Układ pomieszczeń.

 

Poprzez odpowiedni układ wnętrz można zmniejszyć oraz kontrolować straty ciepła. Pomieszczenia, w których przebywamy najwięcej czasu powinny być zlokalizowane w południowej części domu, zaś te użytkowane najmniej takie jak: garaż, spiżarnia od północy.

 

Kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne. To nie to samo!

 

Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne to często pojęcia używane zamiennie, pomimo tego, że ich działanie zasadniczo różni się od siebie. Część łącząca oba te zagadnienia to wykorzystywanie energii ze słońca. Jedyne co ich łączy to słońce. Fotowoltaika zainstalowana w budynku mieszkalnym pozwala na znaczące obniżenie kosztów energii elektrycznej.