Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 2, 2020 in Nieruchomości i budowa |

Rynek nieruchomości

Choć patrząc na pierwszy lepszy portal pośredniczący w sprzedaży nieruchomości wydawać by się mogło, że zakup domu czy mieszkania nie powinien stanowić zbyt dużego wyzwania, w rzeczywistości jest zgoła odwrotnie. Ilość ogłoszeń nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji, zaś znalezienie odpowiedniego lokalu ciągnąć się może przez długie miesiące.

 

Z procesem tym wiąże się także bardzo duży stres, jak zawsze gdy w grę wchodzą duże kwoty pieniędzy oraz nasza przyszłość. Nic dziwnego, że wiele osób nie razu sobie z emocjami w sytuacji, gdy podjąć ma decyzję rzutującą na całą ich przyszłość. Czy jest więc jakiś sposób, aby choć trochę zminimalizować negatywne aspekty związane z zakupem nieruchomości? Ograniczyć nerwy, czas i koszty? Z pewnością bardzo pomocny okazać się może dobrze przemyślany plan. Pierwszym krokiem zaś powinno być zaś zawsze dokładne ustalenie naszego budżetu, którym w tym konkretnym celu dysponujemy. Dzięki temu uda się nam zmniejszyć ryzyko poniesienia porażki.

Budżet to podstawa

Bez względu na to, czego konkretnie poszukujemy liczyć się musimy ze sporym wydatkiem, który w znacznym stopniu nadszarpnie nasz domowy budżet. W dzisiejszych czasach niewiele jest osób, które dysponują tak dużą ilością gotówki, aby za nią dokonać zakupu. Do naszego budżetu poza własnymi przeznaczonymi na ten cel oszczędnościami wliczyć powinniśmy kwotę, jaką planujemy uzyskać od banku w ramach pożyczki gotówkowej, a konkretnie kredytu hipotecznego. Oczywiście nie jest tak, że udajemy się do najbliższego oddziału banku z wnioskiem o udzielenie nam kredytu na kwotę, której aktualnie potrzebujemy do zakupu naszego wymarzonego domu albo mieszkania. Na początek powinniśmy sprawdzić oferty kredytów hipotecznych w poszczególnych bankach i wybrać kilka, które wydadzą się być dla nas najkorzystniejsze. Możemy też skorzystać z pomocy kalkulatora kredytowego, czyli internetowego narzędzia oceniającego naszą zdolność kredytową i wstępne warunki uzyskania pożyczki. Naturalnie jest to tylko narzędzie orientacyjne. O szczegóły i konkrety pytać musimy w oddziale banku. Kwota, na którą możemy liczyć i warunki udzielenia nam pożyczki zależą przede wszystkim od naszej zdolności kredytowej, którą bank oceni na podstawie wielu czynników dotyczących naszego życia zawodowego i rodzinnego. Wiedząc, na jaką kwotę możemy liczyć i z sumowując ją z naszym wkładem własnym wiemy, jak wygląda nasz budżet – ale musimy pamiętać, że ma on nam wystarczyć na zakup nieruchomości, opłaty formalne, remont itp.

Od czego zacząć?

Na początek odpowiedz sobie na pytanie, co będzie dla Ciebie lepszym wyjściem – dom czy mieszkanie? Jeśli dom, czy w grę wchodzi zakup, czy jednak budowa? Oczywiście budownictwo daje nam bardzo dużo możliwości, na które nie mamy co liczyć w przypadku zakupu domu czy mieszkania na rynku wtórnym, jednak jest to bardzo kosztowne, stresujące i długotrwałe. To, jaki typ nieruchomości wybierzemy zależy oczywiście od naszych własnych preferencji, jednak ona te wyjścia mają swoje wady i zalety. Jeśli przemyślimy je na etapie planowania- zaoszczędzimy sobie sporo kłopotów.