Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 21, 2020 in Klimatyzacja i chłodnictwo |

Klimatyzacja a systemy filtracji powietrza: jak dbać o czystość powietrza w pomieszczeniach

Klimatyzacja a systemy filtracji powietrza: jak dbać o czystość powietrza w pomieszczeniach

Klimatyzacja a systemy filtracji powietrza

W dzisiejszych czasach, czystość powietrza w pomieszczeniach nabiera z roku na rok coraz większego znaczenia. Coraz większa część życia społecznego i prywatnego odbywa się w zamkniętych pomieszczeniach, a to oznacza, że jakość powietrza, które tam oddychamy, ma wpływ na nasze zdrowie. Jednym z urządzeń, które ma za zadanie poprawić jakość powietrza, jest klimatyzacja. Czym jednak jest klimatyzacja i jak może poprawić jakość powietrza?

Zasada działania klimatyzacji

Klimatyzacja to system, który odpowiada za utrzymywanie określonej temperatury, wilgotności i jakości powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Zasada działania klimatyzacji polega na wsysaniu powietrza z pomieszczenia, po czym usuwaniu z niego wilgoci, brudu i innych zanieczyszczeń oraz kierowaniu znowu do pomieszczenia. W ten sposób klimatyzacja może wpłynąć na jakość powietrza w pomieszczeniach.

System filtracji powietrza

Aby zwiększyć jakość powietrza w pomieszczeniach, klimatyzacja wykorzystuje systemy filtracji powietrza. Filtry powietrza chronią klimatyzację przed zanieczyszczeniami w powietrzu zanim ten wejdzie na wymiennik ciepła. Filtracja oczyszcza powietrze z pyłów, kurzów, roztoczy, wirusów i bakterii, a także alergenów czy zapachów.

Jak dbać o czystość powietrza w pomieszczeniach?

  1. Regularnie wymieniać filtry powietrza – to najprostszy sposób dbania o czystość powietrza w pomieszczeniach. Filtry z czasem ulegają zatkanie i zużyciu, co wpływa na jakość powietrza. Powinny być one wymienione przynajmniej raz w miesiącu lub częściej, jeśli używasz klimatyzacji na co dzień.

  2. Czyszczenie klimatyzacji – by filtry mogły działać poprawnie, muszą być one w formie, a to oznacza, że całe urządzenie musi być regularnie czyszczone. Gromadzący się kurz, brud i bakterie wewnątrz klimatyzacji powodują uciążliwe zapachy i obniżają jej skuteczność.

  3. Odrzucić używanie upachnionych produktów w pomieszczeniu, w którym używamy klimatyzację, a zwłaszcza blisko samego urządzenia. Działając w ten sposób, obniżamy jakość powietrza i utrudniamy filtorwaniu powietrza.

  4. Dbaj o czystość przewodów wentylacyjnych – przewody wentylacyjne, które prowadzą powietrze do pomieszczeń, w których korzystamy z klimatyzacji, również powinny być regularnie czyszczone. W przeciwnym razie, kurz i bakterie, znajdujące się wewnątrz przewodów, zostaną wtłoczone do pomieszczenia, wpływając negatywnie na zdrowie mieszkańców.

  5. Użyj oczyszczaczy powietrza – jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad jakością powietrza w pomieszczeniu, warto włączyć w system filtracji powietrza oczyszczacz powietrza. Dzięki niemu powietrze w pomieszczeniu będzie oczyszczone i pozbawione zanieczyszczeń będących zagrożeniem dla zdrowia.

Podsumowanie

Klimatyzacja i systemy filtracji powietrza to urządzenia, które pozwalają na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach. Podstawą dobrego działania tych urządzeń jest ich regularne czyszczenie oraz wymiany filtrów powietrza. Pamiętajmy, że jakość powietrza ma wpływ na nasze zdrowie, dlatego warto o nią dbać.