Czy montaż klimatyzatora wymaga zgłoszenia?
Niejednokrotnie klimatyzatory ratują nam życie, wszak lata są coraz cieplejsze, a zmiany klimatu coraz bardziej zauważalne. Dlatego wiele osób zarówno właścicieli lokali należących do firm, jak i tych prywatnych poważnie myśli o montażu całej instalacji. Problemem jest tutaj ingerencja w elewację budynku. Jednak nie znaczy to, że inwestycja w ramach wspólnoty mieszkaniowej nie może być wykonana. Jakie warunki należy spełnić aby montaż klimatyzacji był możliwy?
Wspólnota mieszkaniowa – wniosek do zarządcy o przygotowanie projektu uchwały
O ile wszelkie prace, które nie ingerują w bryłę budynku w ramach mieszkania czy lokalu wewnątrz mogą być wykonywane bez zgody innych mieszkańców, tak w przypadku tych które zmieniają wygląd elewacji zgoda wspólnoty jest już konieczna. Rekuperacje to cały system kanałów wentylacyjnych, a nie tylko centrala i mogą być połączone z systemem klimatyzacji. Zatem można pomyśleć o dwóch sprawach jednocześnie i sprawić, że budynek jednocześnie będzie lepiej chroniony przed stratami ciepła. Jednak o taki system należy zadbać na etapie budowy. W przypadku samej klimatyzacji najpierw trzeba zgłosić się do zarządcy budynku, który może zażądać dokumentacji projektowej. Konieczne jest jej przedłożenie inaczej sprawa nie nabierze w ogóle rozpędu i zostanie zignorowana. Bardzo często zarządca wydaje swoją opinie o danej inwestycji i jest ona cenna dla właścicieli lokali mieszkaniowych, którzy mogą podjąć lub odrzucić uchwałę. Zatem do inwestycji trzeba dobrze się przygotować i udowodnić, że jej wykonanie nie będzie uciążliwe dla sąsiednich mieszkańców, a elewacja nie zostanie oszpecona.
Klimatyzacja Szczecin – czy montaż klimatyzacji wymaga zgłoszenia?
Co do zasady klimatyzator, a właściwie jednostka zewnętrzna, może być zamontowana na elewacji bez zgody, jeśli jej powierzchnia nie przekracza 3 metrów. Zatem osoby decydujące się na obiekty o wysokości przekraczającej 3 metry montowane na elewacji muszą uzyskać zgodę na montaż, natomiast w przypadku mieszczących się w podanych wymiarach już nie. Tak wynika z prawa budowlanego, jednak inwestora obowiązuje jeszcze prawo zagospodarowania przestrzennego i np. zakaz montażu urządzeń od strony ulicy. Jeśli natomiast chodzi o samo zgłoszenie, to inwestor powinien go dokonać w starostwie powiatowym. Jednostki wewnętrzne można już rozmieścić według własnego uznania, tam gdzie jest to potrzebne. Można zatem wybrać klimatyzację typu split w wybranym pomieszczeniu lub multisplit w wielu pokojach. Co zrobić w sytuacji, gdy nie uzyska się zgody w budynku wielorodzinnym? W takiej sytuacji pozostaje montaż klimatyzacji jedynie wewnątrz budynku. Podobna sytuacja jest z ogrzewaniem podłogowym. Gdy decydujemy się na ogrzewanie podłogowe w budynku spółdzielczym możemy wybrać tak zwane maty grzewcze w systemie elektrycznym, natomiast niemożliwe jest wykonanie technologii, które stosowane są w nowopowstających budynkach, np. systemu wodnego ogrzewania podłogowego w zabudowie mokrej. Ponadto istotne znaczenie ma fakt, czy w bloku występuje indywidualny pomiar ciepła dla każdego lokalu, w przypadku jego braku podobnie jak w przypadku klimatyzatora decyduje wspólnota mieszkaniowa.
Osoby decydujące się na instalację klimatyzatorów w domach jednorodzinnych muszą jedynie wybrać odpowiednie miejsce dla jednostki zewnętrznej, dzięki któremu system będzie działał efektywnie, nie muszą nikogo prosić o zgodę, jeśli klimatyzator mieści się w wymiarach określonych przepisami. Oczywiście powinny wziąć pod uwagę również sąsiedztwo, jeśli domy są położone obok siebie.
Artykuł powstał przy współpracy z klimasystem.szczecin.pl
Najnowsze komentarze