Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 30, 2021 in Wnętrze |

Właściwa aranżacja wnętrz

To jedne z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. W kuchni spędzamy wiele czasu przygotowując pyszne posiłki. Z kolei łazienka jest zwykle pierwszym miejscem, z którego korzystamy zaraz po przebudzeniu i ostatnim przed pójściem do sypialni. To miejsce, w którym dbamy o higienę ale również przygotowujemy się na dzień pełen wyzwań czy odświeżamy się wieczorem. Łazienka i kuchnia spełniają zatem wiele funkcji i warto urządzić je w odpowiedni sposób aby były praktyczne ale też stylowe i modne.

Właściwa aranżacja

Bardzo ważny jest odpowiedni dobór kolorystyki łazienki i kuchni a także materiału, z którego wykonane będą ściany. Nawet niewielka łazienka może wiele zyskać jeżeli jest odpowiednio zaaranżowana. Najczęściej decydujemy się na ułożenie kafelków lub płytek ponieważ ładnie wyglądają, są dostępne w rozmaitych wzorach i kolorach, łatwo także wówczas utrzymać czystość a jak wiadomo w kuchni czy łazience o zabrudzenia nietrudno. Pomieszczenie z kafelkami wygląda na bardziej zadbane i sterylne. Co jednak wybrać jeśli nie chcemy kłaść kafelków?
Bardzo często wybierane jest drewno – przodują tutaj przede wszystkim gatunki egzotyczne które są bardzo odporne na wilgoć. W łazience możemy zastosować również drewno gatunków krajowych ale najpierw trzeba poddać je licznym procesom przygotowawczym.
Coraz chętniej wybierane są również odporne na zalania i zabrudzenia tapety winylowe a także tapety z włókna szklanego cenione przede wszystkim z uwagi na wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Ściana na której położymy taką tapetę będzie wyglądać bardzo efektownie i modnie. Możemy wybierać spośród licznych wzorów.

Wykończenie podłogi

Jednym z najważniejszych elementów łazienki czy kuchni jest odpowiednio położona i wykonana z wysokiej jakości materiałów podłoga. W łazience najczęściej wybieranymi materiałami są płytki, drewno lub posadzka żywiczna. Płytki spotkamy również w wielu kuchniach a najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wykończenie terakotą, zastosowanie gresu lub kamienia. Wybierając odpowiedni surowiec na podłogę należy zadbać o to aby nie był on śliski oraz został zaimpregnowany jeśli tego wymaga. Spośród budulca kamiennego szczególnie popularne są marmur i trawertyn.
Wykończenie drewniane opiera się na litych deskach o niewielkim współczynniku skurczu. Deski takie cechują się również dużą stabilnością. Najczęściej wybierane są zatem gatunki egzotycznego drewna ewentualnie drewno produkcji krajowej poddane procesowi termizowania. Podłogę drewnianą należy również zabezpieczyć przy użyciu lakieru lub oleju.
Innym rozwiązaniem często stosowanym jest posadzka żywiczna, która tworzy gładką powierzchnię. Łatwo utrzymać ją w czystości, posadzka nie posiada łączeń, można zaprojektować ją w bardzo ciekawy i modny sposób używając elementów dekoracyjnych.

Dobór mebli

W kuchni czy w łazience zwykle nie dysponujemy zbyt dużą powierzchnią dlatego zmieści się tam raczej niewiele mebli. Dlatego też wybrane przez nas meble powinny łączyć w sobie funkcjonalność z atrakcyjnym wyglądem. W kuchni możemy postawić na system zabudowy meblowej dzięki której wszystko znajdzie się na właściwym miejscu zaś zabudowę dopasujemy również do kuchenki, lodówki czy zmywarki. W łazience sprawdzą się szafki bądź stojące komody z licznymi półkami i przegródkami.