Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 27, 2020 in Klimatyzacja i chłodnictwo |

Co o klimatyzacji samochodowej powinien widzieć kierowca?

Co o klimatyzacji samochodowej powinien widzieć kierowca?

Dbanie o samochód to nie tylko mycie, konserwowanie i badania techniczne. Bardzo ważna dla komfortu, ale i zdrowia kierowców oraz pasażerów jest klimatyzacja. Jak jej używać i jak o nią dbać, by faktycznie spełniała swoją funkcję?

Jak dbać o klimatyzację?

Wymienia się wiele zasad dotyczących właściwego dbania o klimatyzację. Bez większego trudu można znaleźć w Internecie wskazówki, jak prawidłowo jej używać, nie wszystkie te porady mogą być jednak użyteczne. O klimatyzacji samochodowej najlepiej czytać na stronach specjalistów, przykładowo materla.com.pl, gdzie znajdują się szczegółowe informacje na temat jej serwisowania i odpowiedniego użytkowania. O czym należy pamiętać, wsiadając do auta i włączając nawiew?

Jak używać klimatyzacji samochodowej?

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak prawidłowo używać klimatyzacji samochodowej. Zazwyczaj po prostu włącza się ją, kiedy w aucie jest gorąco, często nawet nie zwraca się uwagi na poziom temperatury, ustawiając ją od razu na najniższą. To najczęstszy błąd kierowców. Podczas upałów, temperaturę w samochodzie należy zmniejszać stopniowo. Dzięki temu organizm nie dozna szoku termicznego. Jej wartość należy dopasować do temperatury powietrza poza pojazdem. Różnica nie może przekraczać 10’C, wówczas może doprowadzić to do osłabienia układu odpornościowego.

Przed włączeniem klimatyzacji warto też samochód przewietrzyć, by wyrównała się w nim temperatura z tą, która panuje na zewnątrz. W środku pojazdu często jest ona wyższa. Otworzenie okien na kilka minut pomoże w późniejszym szybszym działaniu klimatyzacji. Prędzej schłodzi ona powietrze wewnątrz auta.

Należy też pamiętać o tym, by nawiew ustawiony był na szybę, a nie na ciało. To bardzo częsty błąd kierowców, którzy prędko chcą poczuć ochłodzenie. Nie jest to jednak dobre dla zdrowia. Zaleca się też, by przy włączaniu klimatyzacji pozamykać wszystkie okna. Dzięki temu szybciej ochłodzi się wnętrze pojazdu.

Jak serwisować klimatyzację?

Klimatyzację samochodową należy serwisować regularnie. Sugeruje się, by raz w roku lub co 10 000 km zrobić jej przegląd. Najczęściej niezbędna będzie wymiana filtra kabinowego. Oprócz tego klimatyzację trzeba też wyczyścić. Zaleca się jej dezynfekcję i odgrzybianie. Bardzo popularne jest ozonowanie, ponieważ w kilka minut za pomocą tej metody można pozbyć się wszelkich bakterii, roztoczy i zanieczyszczeń. Co 2-3 lata konieczna jest też wymiana osuszacza, a to już większy wydatek. Nie można jednak na tym oszczędzać, ponieważ część ta zapewnia prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji. Jeśli osuszacz nie jest wymieniany, wtedy wilgoć ma ułatwione warunki do gromadzenia się, a to oznacza rozwój bakterii, grzybów, pleśni itp. Trzeba jeszcze pamiętać o uzupełnianiu czynnika chłodzącego. Usługa często określana jest mianem „nabijania”. Wykonać może to jedynie serwisant, który wcześniej sprawdzi szczelność klimatyzacji.