Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 26, 2019 in Wnętrze |

Wnętrze w stylu nowoczesnym

Historia stylu

Styl nowoczesny narodził się na przełomie XIX i XX wieku, jako przejaw buntu przeciwko stosowanej w tym okresie bogatej ornamentyce. Jego serce stanowić miała prostota i funkcjonalność. Napływ popularności zapewniła działalność projektantów takich jak Mies van der Rohe oraz Le Corbusier. Współcześnie styl nowoczesny wciąż cieszy się uznaniem projektantów na całym świecie, zyskując kolejne warianty oraz ewolucje. Jego trzon pozostaje jednak niezmienny. Styl nowoczesny przyjął się szczególnie w dużych miastach, takich jak Warszawa i Kraków.

Podstawy i założenia

Styl nowoczesny cechuje prostota – nie ma w nim miejsca na misterne zdobienia. Dominują linie proste oraz motywy geometryczne (zazwyczaj koła i wielokąty). Kolory powinny być stonowane i występować w parach lub małych grupach –o ferii barw nie może więc być mowy. Do najczęściej stosowanych barw należą czerń, biel, beż oraz szarość. Bardziej żywe kolory, takie jak niebieski, czerwony lub złoty wystąpić mogą w postaci drobnych akcentów. Pomieszczenia należy oczyścić ze wszelkiej maści dodatków oraz zbędnych elementów. Funkcje dekoracyjną pełnią przede wszystkim eleganckie, gustowne meble. Ze względu na zamiłowanie do przestrzeni, często dochodzi do łączenia ze sobą sąsiadujących pomieszczeń, szczególnie kuchni z salonem.

Jak urządzić nowoczesne wnętrze?

Styl nowoczesny cechuje się dużą różnorodnością materiałów, z których wykonywane są meble i inne elementy. Drewno i materiały drewnopodobne, a w szczególności panele, dodadzą uroku naszej podłodze. Doskonale sprawdzi się także beton lub elegancka wykładzina. Ściany także pozostawiają miejsce dla kreatywności – użyć możemy między innymi betonu, cegły lub paneli 3D. Wśród mebli dominuje tworzywo sztuczne, metal oraz szkło. W salonie pokusić się można o dużą, wygodną kanapę oraz jednobarwne zasłony. W roli dekoracyjnej wystąpić mogą eleganckie dzieła sztuki współczesnej. Utrzymane w stylu nowoczesnym kuchnie i łazienki emanują atmosferą high-tech. Króluje w nich surowe srebro, ostre krawędzie oraz nieskazitelnie białe ściany. Dodatki są w nich raczej skąpe lub nie występują wcale, podkreślając funkcjonalny charakter pomieszczenia. Projektując nowoczesne wnętrze nie można zapomnieć o oświetleniu! To bardzo ważny element, wpływający na odczucia względem wnętrza. Podświetlane są często meble, zaś same lamy cechują się zwykle oszczędnym, surowym kształtem. Niekiedy nadaje się im własną tożsamość poprzez niecodzienną formę, np. zbioru wielokątów. Charakterystyczne są także duże okna wpuszczające światło naturalne.