Jak wybrać drzewko świąteczne?
Zwyczaj ubierania choinki wywodzi się z tradycji luterańskiej. W Polsce pojawił się zaledwie 200 lat temu. W tym czasie na stałe zakorzenił się w naszych domach. Większość osób nie wyobraża sobie, by świeta celebrować bez przyozdobionego drzewka. Jakie powinniśmy wybrać?
Kandydatami są jodła kaukaska, świerk kłujący, świerk pospolity oraz sosna pospolita – najczęściej wybierane do tej roli drzewa iglaste. Między sobą różnią się one wyglądem, ceną oraz wymaganiami w kwestii pielęgnacji.
Świerk pospolity i kłujący
Świerki w obu odmianach to wciąż najpopularniejsze drzewka choinkowe w Polsce. Jest wiele wpływających na to czynników – niewysoka cena, piękny, intensywny zapach igieł oraz przyzwyczajenia. Główną wadą świerka pospolitego jest krótka żywotność – taka choinka gubi igły intensywnie przez cały okres świąt, a po kilku tygodniach jest już całkowicie łysa. Świerk kłujący zużywa się nieco wolniej, ale – jak nazwa wskazuje – posiada dość ostre igły. Długość igieł świerka pospolitego wynosi 1-2 cm, cechuje się on ciemnozielonym kolorem oraz wąsko stożkowatym pokrojem. Świerk kłujący posiada bardziej regularny, stożkowaty kształt, a jego srebrzyste igły mają długość 2-3 cm.
Jodła kaukaska
Jodła kaukaska to niestety najdroższe ze świątecznych drzewek, cechuje się przy tym prawie niewyczuwalnym zapachem. Jej zaletą jest natomiast trwałość – jodła kaukaska może stać w mieszkaniu aż przez dwa miesiące, nie gubiąc przy tym igieł. Cechuje ją regularna, stożkowata korona oraz ciemnozielone igły o długości 2-4 cm.
Sosna pospolita
Sosna pospolita jest prawdopodobnie najrzadziej spotykanym w polskich domach drzewkiem choinkowym. Dzieje się tak ze względu na rzadkie igły. Sosna wynagradza to jednak przystępną ceną oraz pięknym zapachem. Posiada dość rzadki, ażurowy kształt korony. Jej igły mają jasnozielony kolor, a ich długość wynosi 8-10 cm.
Pozostałe porady
Żywe choinki dzielą się na cięte i doniczkowe. Te ostatnie, choć droższe, zyskują na popularności ze względu na możliwość posadzenia drzewka w ogrodzie lub ustawienia na tarasie po zakończeniu świąt. Roślina cięta pełni wyłącznie funkcję ozdobną. Warto zwrócić uwagę na jej igły (u przestarzałej rośliny będą one matowe lub zrudziałe) oraz czubek (zbyt wysoki może się wyginać). Zaleca się zapytać sprzedawcę kiedy choinka została ścięta. Im później miało to miejsce, tym dłużej drzewko gościć może w naszym domu. Sprzedawca ma także obowiązek pokazać klientowi dokument świadczący o pochodzeniu drzewka z plantacji lub legalnej wycinki.
Najnowsze komentarze