Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 30, 2020 in Klimatyzacja i chłodnictwo |

Klimatyzacja do domu Gliwice – wszystko, co musisz wiedzieć

Montaż klimatyzacji w domu to jedno z obecnie najprostszych w obsłudze i – jak się okazuje – najtańszych rozwiązań, które umożliwiają uzyskanie optymalnej temperatury w budynku. Choć kilka lat temu była jeszcze wyznacznikiem luksusu, od pewnego czasu uznajemy ją za jeden z podstawowych elementów wyposażenia, z których korzystamy całorocznie. Warto bowiem podkreślić, że klimatyzacja w domu służy nie tylko chłodzeniu latem, ale również dogrzewaniu jesienią czy wiosną. Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Klimatyzacja domowa Gliwice – jak wybrać najlepszy model?

Od pewnego czasu zdajemy sobie sprawę, że klimatyzacja domowa nie generuje problemów ze zdrowiem, o ile prawidłowo ją użytkujemy i postawimy na montaż wykonany przez fachowców. To rozwiązanie, które podnosi jakość naszego życia i wpływa korzystnie na samopoczucie. Nowoczesne modele posiadają również specjalne filtry, dzięki którym montaż klimatyzacji może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i jest doskonałym rozwiązaniem dla alergików. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszego urządzenia?

Montaż klimatyzacji Gliwice

Koszty zakupu i eksploatacji

Aby montaż klimatyzacji rzeczywiście wiązał się z podniesieniem jakości życia, wybrany model nie może nadwyrężać domowego budżetu. W pierwszej kolejności zwróć więc uwagę na koszty zakupu i eksploatacji. Musi mieć odpowiednią moc chłodniczą, a za jego ceną powinna kryć się odpowiednia ilość potrzebnych ci funkcji dodatkowych, nie tylko znana marka.

Jaką moc chłodniczą powinna mieć klimatyzacja domowa? Przyjmuje się założenie, że 0,1 kW efektywnie chłodzi 1 m2 pomieszczenia. Choć to uproszczony wzór, praktyka pokazuje, że rzeczywiście jednostka o mocy 2,5 kW sprawdza się w pomieszczeniach o wielkości do 25 m2. Weź jednak pod uwagę, że wpływ na jej skuteczność mają również wysokość pomieszczenia, strona nasłonecznienia i ilość oraz rozmiar okien. Nie bez znaczenia jest również liczba urządzeń elektronicznych.

Istotne są również koszty zakupu klimatyzatora. Warto wiedzieć, że właściciele domów o powierzchni nieprzekraczającej 300 m2 mogą skorzystać z preferencyjnej stawki 8% na kupno i montaż. Pozwala na to rozwiązanie prawne traktujące jak na równi z urządzeniami do ogrzewania, które na stałe podnoszą komfort życia domowników. Analizując koszty zakupu klimatyzatora, warto także wziąć pod uwagę, że droższy model może być znacznie tańszy w eksploatacji i w dalszej perspektywie okaże się wyraźną oszczędnością. Klimatyzacja domowa powinna cechować się wysoką klasą energetyczną, by nie pobierała zbyt dużych ilości prądu. W zależności od trybu pracy, na którym najbardziej ci zależy, zwróć również uwagę na parametry sezonowej efektywności chłodzenia SEER lub grzania SCOP. Im wyższe wskaźniki, tym mniej pobieranej energii przy transporcie ciepła.

Klimatyzacja domowa Gliwice

Głośność pracy i design

Nie ulega wątpliwości, że wybrana klimatyzacja domowa nie może przeszkadzać ci zarówno w codziennych obowiązkach, jak i komfortowym śnie. Na szczęście nowoczesne modele wykorzystują zaawansowane technologicznie sprężarki inwerterowe i innowacyjne silniki, które umożliwiają im naprawdę ciche działanie. Na rynku pojawiły się już klimatyzatory ścienne, które pracują od zaledwie 15 dB, czyli znacznie ciszej niż szept.

Producenci dbają również o to, by nowoczesna klimatyzacja domowa pięknie się prezentowała. Korzystając z pomocy doświadczonych projektantów, prezentują rozwiązania o minimalistycznym designie, który idealnie wpisuje się w nowoczesne trendy aranżacyjne. W tak szerokiej ofercie nawet najbardziej wymagający klient bez trudu znajdzie coś dla siebie.

Dodatkowe filtry i jonizacja powietrza

Klimatyzacja do domu to nie tylko optymalna temperatura. Zdecydowana większość modeli posiada dzisiaj filtry paskowe, które zatrzymują kurz i największe zanieczyszczenia. Bardziej zaawansowane technologicznie klimatyzatory ścienne posiadają filtry HEPA, które oczyszczają powietrze wylotowe z najbardziej niebezpiecznych pyłów PM2.5, czyli składowych smogu. W niektórych modelach znajdziesz również jonizator, który generuje do pomieszczenia odpowiednią ilość jonów ujemnych odpowiedzialnych za dezaktywację wirusów czy bakterii. Tym samym klimatyzacja domowa staje się również ochroną twojego zdrowia. Sprawdza się nie tylko latem, gdy w powietrzu przenoszone są duże ilości pyłków, ale także w okresach przejściowych, by chronić przed zachorowaniem.

 

Kategoria: dom, remont