Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 28, 2020 in Nieruchomości i budowa |

O czym pamiętać kupując nieruchomość

Z zakupem nieruchomości związanych jest wiele czynności, które mogą być dla nas źródłem sporego stresu. Aby jak najbardziej go zminimalizować dobrze jest przygotować szczegółowy plan działania, a każdy plan najlepiej jest rozpocząć od ustalenia budżetu.

Budżet na nieruchomość

Zakup mieszkania czy domu to oczywiście bardzo duży wydatek. W dzisiejszych czasach niestety mało kto może pozwolić sobie na niego bez konieczności zaciągnięcia kredytu hipotecznego, czyli długoterminowej pożyczki bankowej przeznaczonej właśnie na ten cel (a konkretnie budowę, zakup czy też remont nieruchomości). Dla banku udzielanie kredytów to oczywiście biznes jak każdy inny, musi więc on po pierwsze na nim zarobić – stąd prowizja i odpowiednie oprocentowanie, po drugie zaś mieć pewność, że pożyczoną kredytobiorcy kwotę odzyska. W tym celu kontrolowana jest jego historia oraz zdolność kredytowa. To od niej zależy, na jaką kwotę i na jakich warunkach możemy liczyć. Kiedy wiemy już, jaką kwota dysponujemy wliczając w to kwotę kredytu możemy przejść dalej.

Budżet gotowy, co dalej?

O czym musisz pamiętać? Znaczenie ma bardzo dużo czynników. Jednym z nich jest lokalizacja. Są ludzie, dla których idealnym miejscem do zamieszkania będzie samo centrum tętniącego życiem miasta, takiego jak Kraków czy Wrocław. Oczywiście w tym wypadku trudno jest myśleć o przestronnym domu z dużym ogrodem. Inni nie wyobrażają sobie takiego scenariusza i szukają miejsca na spokojnych obrzeżach czy wręcz na wsi, z dala od pośpiechu, hałasu i miejskiego zgiełku. W tym wypadku pole do popisu jest o wiele większe i poszukać można także obszernego domu z dużym ogrodem. Z lokalizacją związek mają jeszcze inne kwestie. Weź pod uwagę, jaką jest odległość do miejsc, które są dla ciebie ważne i w których bywasz regularnie oraz jak wygląda kwestia dostania się do nich – zdarzyć się może, że własny środek transportu nie będzie wchodził w grę. W jaki sposób rozwiązana jest kwestia komunikacji miejskiej? Czy dzieci mają w pobliżu szkołę i inne rekreacyjne tereny itd. Wszystko to stanowi bardzo istotną kwestie i wpływa na jakość, komfort i poziom naszego życia – a jednak wiele osób zdaje się o tym zapominać. Lokalizacja to jedno. Kolejną kwestią do rozstrzygnięcia jest typ nieruchomości. Oczywiście do wyboru mamy mieszkania oraz domy, te jednak też mogą znacznie się od siebie różnic. Niewielka kawalerka czy przestronny penthouse? Wolno stojący dom z dużym ogromem, połowa bliźniaka, a może segment w szeregowcu? Każde z tych rozwiązań ma swe wady i zalety. Musisz zastanowić się, co będzie dla ciebie najlepszym wyjściem. Kolejna kwestia to stan w jakim nieruchomość się znajduje. Jeśli jest to miejsce z rynku wtórnego w jakim stanie są instalacje, dach czy okna, jakie prace remontowe muszą zostać przeprowadzone. Jeśli lokal jest z rynku pierwotnego te kwestie są zwykle oczywiste (wszystko jest nowe), konieczne może być jednak np. położenie gładzi, podłóg, malowanie itd. Każda z tych opcji wymaga zastanowienia.