Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 2, 2020 in Nieruchomości i budowa |

Zakup nieruchomości

Zakup nieruchomości

Rynek nieruchomości w Polsce jest bardzo obszerny i choć wydawałoby się, że po brzegi wypełniony jest najróżniejszymi nieruchomościami mieszkalnymi w rzeczywistości kupno mieszkania czy domu nie należy do rzeczy prostych. Wpływ ma na to wiele czynników.

 

Po pierwsze warto uświadomić sobie, jak ogromny wpływ na nasze dalsze życie będzie miał ten zakup. Większość osób kupuje mieszkanie czy dom po to, aby zamieszkać ta już do końca swojego życia, inni planują spędzić tam długie lata. Mało kto myśli o tym, żeby za kilka lat zmienić mieszkanie czy dom na nowy lokal. Z tego też powodu miejsce, które wybierzemy musi odpowiadać nam zarówno pod względem wizualnym i estetycznym, jak i praktycznym. Oznacza to, że powinno wpisywać się w nasze gusta i odpowiadać nam pod względem funkcjonalności.

 

Oczywiście na wygląd i funkcjonalność mamy wpływ – mamy możliwość wykonania różnego rodzaju prac remontowych, zmianę aranżacji, wymianę sprzętów, mebli i dekoracji. To, czego łatwo zmienić nie możemy to lokalizacja, powierzchnia i tak dalej. Warto pamiętać o tym na etapie planowania zakupu. Podmiotem, od którego możemy zakupić nieruchomość może być zarówno poprzedni właściciel, jak i deweloper. Oba rozwiązania mają swoje dobre i złe strony i należy wziąć je pod uwagę. Alternatywą do zakupu gotowej nieruchomości z rynku pierwotnego bądź wtórnego jest budowa domów. Wyjście to ma oczywiście bardzo dużo zalet. Od samego początku mamy wpływ na ostateczny wygląd i funkcjonalność naszego nowego domu. Niestety jest to także wyjście najbardziej kosztowne i czasochłonne. Jeśli jednak możemy sobie na nie pozwolić warto zastanowić się nad zakupem działki budowlanej (lub też działki rolnej, po upewnieniu się, że może być ona odrolniona) i wybudowaniem domu od podstaw. W tym wypadku warto też znać dosyć dobrze prawo budowlane, dlatego pomocny okazać się może prawnik. Oczywiście dobra kancelaria prawna to kolejny, dosyć duży wydatek.

 

Warto jednak pamiętać o tym, że nieznajomość przepisów może nas kosztować o wiele więcej – zarówno pieniędzy, jak i czasu oraz nerwów. Koszty związane z zakupem nieruchomości to dla większości osób największy problem. Mało kto może sobie bowiem pozwolić na to, aby dokonać takiego zakupu za własne, oszczędzone pieniądze. Wówczas koniecznością staje się zaciągnięcie kredytu hipotecznego, czyli bankowej pożyczki. Aby zyskać taką możliwość wykazać się musimy nieskazitelną historią kredytową (wszelkie nasze minione kredyty powinny być spłacone bądź spłacane regularnie) oraz zdolnością kredytową, będącą gwarancją dla banku, że odzyska on od nas swoje pieniądze oraz odsetki i prowizję, ponieważ nasza finansowa sytuacja jest ustabilizowana. Zdolność kredytowa zależy od wielu czynników, należy więc spodziewać się tego, że bank wymagać będzie od ciebie szeregu różnych informacji związanych z twoją zarówno zawodową, jak i rodzinną sytuacją. Często może okazać się, że kredyt zostanie ci udzielony, jednak kwota będzie niższa niż oczekiwałeś. Poszukiwania nieruchomości warto więc zacząć od kwestii finansowych.