Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 14, 2019 in Nieruchomości i budowa |

Czas na własny dom

Zdecydowałeś, że czas na zakup własnej nieruchomości, ale nie masz pewności, jakie rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze? Pośpiech nie jest w tej sytuacji najlepszym doradcą, ponieważ jest tutaj wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, a które mogą mieć bardzo duży wpływ na komfort i jakość twojego mieszkania i życia. Nikt nie kupuje raczej mieszkania czy domu z myślą o tym, aby pomieszkać tam przez chwilę i szybko wyprowadzić się gdzie indziej, dlatego lepiej więcej czasu spędzić na poszukiwaniu odpowiedniego lokalu, niż spędzić długie lata w miejscu, które nie spełnia naszych oczekiwań. Zanim zaczniesz poszukiwania nieruchomości przygotuj szczegółowy plan, który rozpocznij od dwóch rzeczy.

Budżet to podstawa

Na początek ustal budżet – pomoże to zawęzić pole poszukiwań do tych miejsc, które znajdują się w zasięgu twoich możliwości. Pamiętaj, że do budżet u walczyć możesz nie tylko pieniądze, które oszczędziłeś i chcesz przeznaczyć na ten cel, ale też kwotę pożyczki, na jaką liczyć możesz od banku w ramach kredytu hipotecznego. Oczywiście ta uzależniona jest od tego, jaka jest twoja zdolność kredytowa, którą z kolei ustalana jest na podstawie wielu czynników związanych z twoim zawodowym, ale też osobistym życiem. Znaczenie mają rzeczy takie jak miejsce i forma twojego zatrudnienia, miesięczne przychody i wydatki, liczba osób, które wchodzą w skład waszego gospodarstwa domowego, liczba osób pozostających na twoim utrzymaniu, kwota innych finansowych zobowiązań i tak dalej. Na etapie ustalania budżetu pamiętaj także o tym, że sama cena, jaką przyjdzie ci zapłacić za nieruchomość to nie wszystkie wydatki, jakim musisz sprostać. Z kosztami wiążą się kwestie formalne, remont, aranżacje oraz wyposażenie domu czy wyposażenie mieszkania. Kupić trzeba sprzętu codziennego użytku, meble, dekoracje itd. Kiedy ustalisz, jaką kwotę masz do dyspozycji przejdź do kolejnego kroku.

Nieruchomość – ale jaką?

Przede wszystkim odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań. Jaką lokalizacja będzie dla ciebie najlepsza? Jedni wolą centrum tętniącego życiem miasta, inni ciche i zielone obrzeża. Co powinno znajdować się w jego sąsiedztwie, jak powinny być rozwiązane kwestie związane z komunikacja miejską itd. Teraz pomyśl o typie – czy lepszy będzie dla ciebie przestronny dom, czy jednak niewielkie i łatwiejsze w utrzymaniu mieszkanie? Oba te rozwiązania mają zarówno plusy, jak i minusy. Być może potrzebna jest ci chociażby pojemna szafa, którą pomieści całą twoją odzież, a na którą w mieszkaniu brakuje miejsca, a może jednak przerastają cię kwestie związane z utrzymaniem domu w czystości? To wbrew pozorom bardzo istotne kwestie. To, czy zdecydujesz się na dom czy na mieszkanie to jeszcze nie wszystko. Poza typem nieruchomości ważny jest także jego stan. Oczywiście podstawowy podział to lokale z rynku pierwotnego bądź wtórnego. Ich stan jednak może i tak znacznie się od siebie różnić. Musisz zastanowić się, które wyjście jest dla ciebie najlepsze – a potem rozpocząć poszukiwania.