Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 14, 2020 in Nieruchomości i budowa |

Kupno nieruchomości

Kupno nieruchomości

Rynek nieruchomości w Polsce wypełniony jest po brzegi ofertami sprzedaży i kupna lokali mieszkalnych i użytkowych. Wydawać by się więc mogło, że dokonanie zakupu to nic trudnego. W rzeczywistości sprawy mają się jednak inaczej. Ogłoszenia to jedno, a sprostanie potrzebom i oczekiwaniom zarówno stronie kupującej, jak i sprzedające nieruchomości to zupełnie inna bajka.

 

Poszukiwania odpowiedniego lokalu (czy patrząc na to z drugiej strony – nabywcy) może się ciągnąć przez długie miesiące a czasami nawet lata (!). Taki zakup to w końcu bardzo poważna decyzja, która w dużej mierze rzutować będzie na dalsze życie nabywcy, jego komfort i wygodę. Poszukiwanie nieruchomości, którą zechcemy kupić to nie tylko czas, który musimy poświęcić. Z procesem tym wiąże się także bardzo dużo nerwów i stresu. Naturalnie liczyć musimy się także z bardzo dużym wydatkiem. O czy w takim razie powinniśmy pamiętać? Co wziąć pod uwagę, żeby zmniejszyć negatywne aspekty tego procesu? Podobnie jak w przypadku wielu innych życiowych sytuacji pomocny okazać się może dobrze przemyślany plan działania. Powinniśmy zastanowić się w pierwszej kolejności jaką kwotę pieniędzy możemy na ten cel przeznaczyć (są to zarówno nasze oszczędności, jak i pieniądze pożyczone od banku w ramach kredytu hipotecznego) oraz na czym przede wszystkim nam zależy.

Dom czy mieszkanie?

Jedną z najistotniejszych kwestii, które będziemy musieli rozważyć na etapie planowania zakupu nieruchomości jest to, czy pragniemy zamieszkać w domu czy też mieszkaniu. Oba te rozwiązania mają swoje dobre i złe strony, plusy i minusy, zwolenników i przeciwników… Ostateczna decyzja powinna wynikać z naszych indywidualnych preferencji, jest jednak sporo czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Po pierwsze koszta. W zdecydowanej większości przypadków (oczywiście gdy weźmiemy pod uwagę nieruchomości o podobnej powierzchni, stanie i lokalizacji) kupno domu wiąże się ze znacznie większym wydatkiem niż zakup mieszkania. Dom jest też znacznie trudniejszy i kosztowniejszy w utrzymaniu. Zdecydowanie jednak plusem jest w przypadku zakupu domu to, że zyskujemy w ten sposób nie tylko sporą przestrzeń (w domu i dookoła niego), ale też dużo wolności i swobody. Z domem wiąże się wiele kwestii, o których nie można zapominać. Jedną z takich kwestii jest bieżąca woda. Wielu osobom wydaje się, że studnie są dziś tylko reliktem przeszłości, podczas gdy w rzeczywistości wciąż jeszcze wiercenie studni może się okazać czynnością niezbędną. To samo tyczyć się może kanalizacji. Być może istnieje konieczność wybudowania czy odnowienia przydomowego szamba? Są to kwestie niezwykle wiesz ważne, a jednak wiele osób zdaje się zupełnie o nich zapominać. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem może być jednak zakup mieszkania. To oczywiście tylko niektóre z czynników, które powinniśmy rozważyć przed zakupem. Zawsze jednak pamiętajmy, że coś, co jest dobrym rozwiązaniem dla innych osób niekoniecznie musi być takim dla nas, a to w końcu o nasza przyszłość i wygodę chodzi.