Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 24, 2022 in Klimatyzacja i chłodnictwo |

Klimatyzatory czy pompy ciepła – które ogrzewanie wybrać?

Klimatyzatory czy pompy ciepła – które ogrzewanie wybrać?

Kiedy na zewnątrz jest zimno, klimatyzatory i pompy ciepła nie zawsze są dostępne. Co, jeśli korzystasz tylko z jednego z tych urządzeń? Klimatyzatory i pompy ciepła to energooszczędne urządzenia, które wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania i chłodzenia.

  • Klimatyzatory, zwane też często skraplaczami, to urządzenia służące do chłodzenia powietrza w pomieszczeniach podczas gorących miesięcy letnich. Osiąga się to poprzez przekazywanie ciepła z wnętrza domu do środowiska zewnętrznego. Klimatyzatory są zasadniczo grzejnikami o odwrotnym cyklu, chłodzącymi w lecie i grzejącymi w zimie.

  • Pompy ciepła spełniają zarówno funkcje “powietrza”, jak i “ciepła” zasadniczo działają jako klimatyzatory podczas chłodzenia i jako źródła ciepła podczas ogrzewania. Pompy ciepła mają dwa główne tryby pracy: ogrzewanie i chłodzenie. Może być również używany jako klimatyzator w trybie cyklu odwrotnego, który przełącza się z trybu ogrzewania na tryb chłodzenia, gdy temperatura zewnętrzna jest wyższa niż 20°C. Chociaż nie ma on wydajności konwencjonalnego klimatyzatora, może zapewnić wydajne ogrzewanie i chłodzenie przez cały rok, zamiast używać oddzielnych jednostek dla każdego sezonu.

Klimatyzatory i pompy ciepła to główne jednostki odpowiedzialne za ogrzewanie i chłodzenie domu. To, który z nich jest bardziej wydajny, zależy od potrzeb Twojego domu.

Ile kosztuje ogrzewanie samego klimatyzatora lub urządzenia?

Klimatyzatory mogą nie tylko skutecznie schłodzić mieszkanie latem, ale także ogrzać dom jesienią lub w mroźną zimę czyli ogrzewanie klimatyzacją też ma sens. Chociaż mówimy tutaj o ogrzewaniu elektrycznym — to nie kosztuje dużo w eksploatacji. Cena ogrzewanego klimatyzatora różni się w zależności od tego, czy jest on przenośny, czy stacjonarny, a także od kategorii wyposażenia i dodatkowych funkcji.

Gdy zbliżają się chłodne dni, warto zadbać o ogrzewanie naszego domu

Mamy kilka metod ogrzewania, lecz należy wybrać te metody, które będą dla nas najkorzystniejsza pod względem ekonomicznym i wygody. Ogrzewanie za pomocą klimatyzatora nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem dla domu. Aby dowiedzieć się, czy stosowanie ogrzewania z klimatyzatorem ma sens warto zapytań centrumrekuperacji, podpowie czy ogrzewanie klimatyzatorem w naszym przypadku ma sens. Klimatyzatory sprawdzają się latem, natomiast pompy ciepła w chłodniejszych temperaturach. Problem w tym, że żadne z tych urządzeń nie nadaje się do całorocznego użytku. Które więc rozwiązanie jest właściwe?