Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 25, 2020 in Klimatyzacja i chłodnictwo |

Klimatyzacja a energooszczędność: Jak wybrać klimatyzator o niskim zużyciu energii

Klimatyzacja a energooszczędność: Jak wybrać klimatyzator o niskim zużyciu energii

Klimatyzacja a energooszczędność: Jak wybrać klimatyzator o niskim zużyciu energii

Klimatyzator to urządzenie, które z powodzeniem sprawdza się w upalne i duszne dni. Jednakże, zawsze towarzyszy mu problem zużycia energii. W obliczu zmian klimatycznych warto przemyśleć, jak wybierać najbardziej przyjazne środowisku i energooszczędne klimatyzatory.

  1. Rodzaje klimatyzatorów

Pierwszym krokiem do wyboru odpowiedniego klimatyzatora jest zapoznanie się z rodzajami, jakie są dostępne na rynku. Wyróżnić można:

  • Klimatyzatory okienne,
  • Ścienne (split i multisplit),
  • Przenośne.

Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety, jednakże najważniejsza jest ich energia i zużycie.

  1. Energooszczędność

Wybierając klimatyzator, najlepiej wybierać te, które są oznaczone jako inwerterowe. To najbardziej energooszczędne urządzenia, które poprzez zmianę wydajności pracy mogą zaoszczędzić nawet do 50% energii w porównaniu z urządzeniami niestandardowymi.

  1. Klasa energetyczna

Warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną, z jaką zostało oznaczone poszczególne urządzenie. Klasy D, E czy F oznaczają, że urządzenie zużywa dużą ilość energii, co jest niekorzystne dla środowiska. Najlepiej zdecydować się na urządzenia o klasie energetycznej A+++ lub A++.

  1. Moc klimatyzatora

Moc klimatyzatora jest związana z jego wydajnością oraz zużyciem energii. Warto wybierać takie urządzenia, które zaspokoją nasze potrzeby, nie będąc zbyt mocne, co skutkuje większym zużyciem energii.

  1. Instalacja i serwis klimatyzacji

Ostatnim etapem jest właściwa instalacja klimatyzatora i jego serwisowanie. Należy obserwować czy instalacja została wykonana prawidłowo, co wpłynie na prawidłową pracę urządzenia oraz na jego wydajność. Co pewien czas warto systematycznie przeprowadzać serwis klimatyzacji, tak aby działała ona z maksymalną wydajnością.

Podsumowując, wybierając klimatyzator, warto zwrócić uwagę na energooszczędność, klasę energetyczną oraz moc urządzenia. Klimatyzatory inwerterowe przyczyniają się do oszczędności energii, ale powinniśmy też zwrócić uwagę na odpowiednią instalację i serwisowanie urządzenia. Tym samym, dbając o środowisko, dbamy też o swój portfel, który nie ucierpi na skutek zbyt dużych rachunków za prąd.