Uzyskiwanie kredytu hipotecznego
Kredyt hipoteczny znacznie różni się od zwykłego kredytu. Cechują go przede wszystkim duże kwoty, niskie oprocentowanie oraz czas spłaty obliczony na 20-30 lat. To przydatne narzędzie staje się coraz bardziej popularne wśród Polaków planujących zakup lub budowę nieruchomości.
Jak go uzyskać?
Uzyskanie kredytu hipotecznego wiąże się z liczbą formalności znacznie większą niż ta, której doświadczamy biorąc kredyt na dowolny cel, co ma swoje źródło w szczegółowych przepisach prawnych dotyczących jego udzielania.
Starania zacząć należy od kontaktu z doradcą kredytowym lub bankiem i wstępnej weryfikacji kredytowej.
Kolejnym krokiem, w przypadku kupna nieruchomości z rynku wtórnego, jest podpisanie umowy przedwstępnej – notarialnie lub w formie cywilnoprawnej (np. w biurze nieruchomości). W przypadku rynku pierwotnego następuje podpisanie umowy deweloperskiej, możliwe wyłącznie u notariusza.
Rozpoczyna się trwająca kilka tygodni procedura kredytowa, na którą składają się weryfikacja zdolności kredytowej klienta oraz weryfikacja stanu prawnego i wycena mieszkania lub domu.
Gdy bank wyda decyzję, podpisana zostaje umowa kredytowa.
Dalsza część procesu przebiega inaczej zależnie od tego, czy nieruchomość kupowana jest na rynku pierwotnym czy wtórnym.
W przypadku rynku wtórnego dochodzi do podpisania notarialnej umowy sprzedaży.
Następuje ustanowienie hipoteki – notariusz kieruje do sądu wniosek wieczystoksięgowy, zawierający między innymi żądanie wpisania hipoteki w dziale IV.
Zgodnie z umową notarialną, środki własne zostają przelane na rachunek klienta. Umowę należy przedłożyć w banku wraz z kopią przelewu. Po dopełnieniu formalności, bank przelewa pieniądze bezpośrednio na rachunek sprzedającego.
W przypadku kupna nieruchomości z rynku pierwotnego, wykonane zostały już wszystkie niezbędne działania. Bank przelewał będzie kolejne transze zgodnie z harmonogramem zawartym w umowie deweloperskiej i postępami budowy.
Pożyczka hipoteczna
Pożyczka hipoteczna to produkt bardzo podobny do kredytu hipotecznego. Podobnie jak w przypadku omówionego wcześniej kredytu, cechuje się długim (20-30 lat) okresem spłaty oraz niskim oprocentowaniem, a jej zabezpieczenie stanowi nieruchomość należąca do kredytobiorcy (poprzez wpis hipoteki w dziale IV), udzielana jest jednak na cel dowolny. Mimo to, wybierając tę formę pozyskania środków również musimy się liczyć z dużą ilością formalności oraz przepisów prawnych warunkujących jej uzyskanie.
Najnowsze komentarze