DDGS w żywieniu zwierząt hodowlanych
DDGS to skrót, który wywodzi się z języka angielskiego od słów Dried Distillers Grains with Solubles, co oznacza suszony zbożowy wywar gorzelniczy lub podestylacyjny susz zbożowy. Najczęściej surowcem jest ziarno kukurydzy, dlatego przyjęła się nazwa polska: podestylacyjny suszony wywar kukurydziany oraz susz wywarowy z kukurydzy.
Jest to produkt uboczny w przemyśle spirytusowym. Mimo to nadaje się idealnie jako dodatek do pasz dla zwierząt, zapewniając treściwe mieszanki. W Polsce produkuje się blisko 1 mln ton tego produktu, dlatego znalezienie odpowiedniego sposobu wykorzystania stało się niezwykle ważne. Wiele krajów eksport uje swoje nadwyżki. W Polsce jednak udaje się większość wykorzystać w procesie żywienia zwierząt hodowlanych.
Co zawiera w sobie DDGS?
W produkcie znajdziemy 26-36g białka w 100g produktu, a także 4 do 11g tłuszczu. Jest to produkt wysokoenergetyczny, dlatego znajduje zastosowanie w wielu żywieniu wielu gatunków zwierząt. W odróżnieniu od samego ziarna kukurydzy, susz wywarowy z kukurydzy posiada wyższą zawartość wapnia, fosforu oraz siarki i witamin z grupy B.
Składniki analityczne suszu wywarowego z kukurydzy
Tak przedstawia się % udział poszczególnych składników:
- białko ogólne – min. 25%;
- sucha masa – min. 88%;
- popiół surowy – max 6%;
- włókno surowe – max 8%;
- tłuszcz surowy – min. 9%;
- Lizyna – 0,81%;
- Metionina – 0,53%
Główne zalety stosowania DDGS w żywieniu zwierząt hodowlanych
Wśród zalet tego produktu najczęściej wskazuje się na:
- wysoką zawartość łatwostrawnego białka wysokiej jakości,
- doskonały dodatek do pasz, zapewniający odpowiednie wartości odżywcze,
- zwierzęta chętnie spożywają paszę z tym dodatkiem,
- bogate źródło substancji mineralnych,
- doskonałe źródło substancji biologicznie czynnych, w tym nukleotydów, inozytolu, kwasów nukleinowych, mannanoligosacharydów, beta-glukanów,
- korzystna cena.
Jak dawkować?
Susz wywarowy z kukurydzy uznawany jest za doskonały dodatek paszowy dla wszelkich zwierząt hodowlanych. Jak więc stosować produkt w zależności od gatunku zwierzęcia?
- Krowy mleczne – 20-25% paszy treściwej, a w tym max. 4-5 kg/szt./dzień,
- Bydło opasowe – do 50% w paszy treściwej, a w tym max 4-5 kg/szt./dzień,
- Cielęta – do 15%,
- Lochy – 7-8%,
- Tuczniki – 11%,
- Prosięta – 10-20%,
- Kurczęta – 5-8%,
- Kury nioski – 6-11%,
- Indyki – 9-11%.
Podając w ten sposób produkt zapewnimy zwierzętom odpowiednią ilość białka i tłuszczu, a także energii dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu, nie ryzykując przy tym zbytniego utuczenia zwierząt i otłuszczenia narządów wewnętrznych.
Czy warto stosować susz wywarowy z kukurydzy?
Produkt ten to świetna alternatywa dla wielu innych dodatków paszowych. Ma sporą zawartość składników odżywczych, a także cennych minerałów i witamin. Jest chętnie zjadany przez zwierzęta hodowlane, a cena produktu jest bardzo korzystna. Pozwala też na wykorzystanie produktu ubocznego produkcji w przemyśle spirytusowym, nie marnując przy tym wartościowych składników.
Najnowsze komentarze