Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 30, 2021 in Nieruchomości i budowa |

Popularny sposób ogrzewania domu

Ogrzewanie elektryczne staje się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Szczególnie często występuje w nowych budynkach, które są zaprojektowane i wykonane tak aby zminimalizować straty ciepła na każdym etapie. Dzięki temu ogrzewanie elektryczne wcale nie musi oznaczać znaczących wzrostów opłat za prąd. Ogrzewanie elektryczne jest popularne również dlatego, że coraz więcej osób decyduje się na instalację w swoim domu paneli fotowoltaicznych a pozyskiwana w ten sposób energia jest czysta, pozwala także zmniejszyć koszty energii elektrycznej jak również ogrzewania. Jak każda instalacja, ogrzewanie elektryczne ma zarówno zalety i wady. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Zalety i wady

Zwolennicy ogrzewania za pomocą energii elektrycznej najczęściej przywołują argument, że jest to ekologiczny i czysty sposób ogrzewania – nie powstają wówczas odpady w postaci popiołu, kurzu czy dymu. Do instalacji nie potrzebujemy elementów takich jak kotłownie czy kominy. Nie musimy martwić się także o kupno odpowiedniego opału, jego rozładunek czy przygotowanie miejsca do jego składowania. Ważną zaletą tego typu ogrzewania jest także brak strat w przesyle ciepła – całe ciepło, które uzyskamy pozostaje w naszym domu. W nowoczesnych instalacjach możemy wygodnie ustawić pożądaną temperaturę w każdym z pomieszczeń a pomoże nam w tym termostat. Z ogrzewania możemy korzystać w każdym momencie a do jego używania nie są potrzebne żadne czynności przygotowawcze, w ten sposób oszczędzamy własny czas. Ogrzewanie pomieszczenia może rozpocząć się już w kilka chwil po włączeniu instalacji. Nowoczesne urządzenia wykorzystywane w instalacjach są bezawaryjne i zachowują sprawność przez wiele lat. Koszty montażu i eksploatacji tego typu urządzeń okazują się być znacznie niższe niż w przypadku innych systemów a wynika to właśnie z bezawaryjności i braku konieczności przeprowadzania okresowych przeglądów, kontroli czy konserwacji. W przypadku używania instalacji elektrycznej nie ma ryzyka wybuchu lub ulatniania się gazu, nie potrzebujemy przyłącza do gazu a sama instalacja oceniana jest jako bezpieczna.
Najczęściej przywoływaną wadą jest brak możliwości korzystania z ogrzewania w czasie gdy występują przerwy w dostawie energii elektrycznej. Ponadto przeciwnicy tego typu systemów tłumaczą, że koszty ogrzewania mogą rosnąć wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej. Tego typu instalacja sprawdzi się w pełni wyłącznie w nowoczesnych i dobrze docieplonych domach gdzie nie wystąpią straty ciepła.

Montaż

Do montażu tego typu instalacji niezbędna będzie pomoc fachowca – skorzystajmy w tym celu z usług profesjonalnej firmy montującej tego typu ogrzewanie. Nawet jeżeli elektryka nie jest nam obca to i tak zlecenie montażu firmie jest w pełni uzasadnione – fachowcy zaprojektują i zamontują instalację tak aby służyła nam jak najlepiej przez wiele lat. Ponadto elektryk z odpowiednimi uprawnieniami będzie niezbędny do odbioru i zatwierdzenia instalacji. Profesjonalna firma świadcząca usługi elektryczne jest gwarantem tego, że nasze ogrzewanie elektryczne będzie działało sprawnie i bezawaryjnie.