Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 2, 2021 in Nieruchomości i budowa |

Wydajne i ekologiczne ogrzewanie

Budując lub remontując dom stajemy przed ważnym wyborem – jakie ogrzewanie wybrać aby służyło nam na lata, było oszczędne i ekologiczne? To jedna z najważniejszych decyzji, która przekłada się na realne korzyści w naszym codziennym życiu. Sposobów ogrzewania naszego domu jest wiele, również wiele jest paliw i materiałów za pomocą których możemy zasilać naszą instalację. Każdy z tego typu sposobów ma pewne zalety ale też wady. Wybór instalacji to decyzja na lata, często wiąże się także z kosztownymi inwestycjami dlatego nie można takiej decyzji podejmować pochopnie. Obecnie największą wagę przywiązuje się do tego aby ogrzewanie przynosiło pewne oszczędności ale także było bardziej ekologiczne. Smog i zanieczyszczenie powietrza są w naszym kraju realnym problemem dlatego w wielu przypadkach konieczny jest montaż nowoczesnej instalacji.

Ekonomicznie i bez spalin

Pompa ciepła to urządzenie mogące z powodzeniem zastąpić sprzęt taki jak kocioł zasypowy. Jej działanie polega na przepompowywaniu i przenoszeniu ciepła oraz wyrzucaniu chłodnego powietrza na zewnątrz. Pompy ciepła składają się z takich elementów jak: sprężarka, czynnik chłodniczy (glikol), parownik, skraplacz i zawór dławiący.
Jedną z najważniejszych zalet pomp ciepła jest energooszczędność – urządzenie pobiera niewielką ilość energii elektrycznej a w porównaniu z na przykład piecem elektrycznym wypada szczególnie korzystnie. Pompa ciepła nie emituje spalin zatem jest ekologiczna. Jest to także urządzenie w pełni bezpieczne, nie musimy obawiać się wybuchu czy emisji tlenku węgla. Sam system jest wygodny i bezobsługowy a więc oszczędzamy nie tylko energię ale także czas.
Pompa ciepła to jednak nie tylko zalety ale też pewne wady. Przede wszystkim wysoki koszt urządzenia sięgający kilkudziesięciu tysięcy złotych. Budowa urządzenia jest dosyć skomplikowana a generowany przez nie poziom hałasu może być wysoki i uciążliwy dla niektórych użytkowników. Większość tego typu urządzeń podgrzewa wodę do temperatury 60 stopni C więc być może do wydajnego działania będzie niezbędna instalacja dodatkowych grzejników lub ogrzewania podłogowego.

Popularny sposób ogrzewania

Ogrzewanie gazowe jest jednym z najpopularniejszych sposobów ogrzewania stosowanym nie tylko w nowopowstających budynkach ale też tych gruntownie remontowanych.
Również tutaj możemy wskazać liczne zalety: przede wszystkim ekonomiczne bo gaz ziemny jest jednym z najtańszych paliw. Ponadto jest to paliwo ekologiczne, bez szkód dla środowiska i wydajne. To także energia czysta bowiem spalanie gazu nie generuje pyłów ani popiołu. Obecnie możemy również skorzystać z nowoczesnych kotłów automatycznych dzięki czemu nie musimy ich obsługiwać.
Wśród wad ogrzewania gazowego najczęściej wymienia się te związane z kosztami: koszt podłączenia do gazociągu czy konieczność zakupu kotła i innych elementów instalacji. Również nowoczesne piece mogą stanowić niemały wydatek. Możemy oczywiście rozważyć ogrzewanie innym materiałem takim jak węgiel, drewno czy ekogroszek ale nie są to sposoby w pełni ekologiczne czy bezobsługowe toteż wiele osób decyduje się na wybór ogrzewania gazowego.