Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 21, 2021 in Nieruchomości i budowa |

Własne cztery kąty

Własne cztery kąty

Nabycie własnego domu i przeprowadzka to jedno z największych wyzwań jakim musimy sprostać w dorosłym życiu. Chociaż wielu dorosłych Polaków mieszka z rodzicami to jednak przychodzi czas, kiedy chcą się wyprowadzić i zacząć w pełni dorosłe życie. Tutaj zaczyna się pewien dylemat – wybierzemy mieszkanie czy dom jednorodzinny? Każde z tych rozwiązań ma szereg zalet, które warto poznać zanim dokonamy wyboru.

Dom jednorodzinny

Własny dom jednorodzinny wraz z ogrodem czy działką to marzenie wielu ludzi. Podkreśla się powszechnie liczne zalety wyboru takiego miejsca zamieszkania. Domy ulokowane są najczęściej pod miastem, na przedmieściach lub w dzielnicach willowych dobrze skomunikowanych z innymi dzielnicami i centrum. Jest to niewątpliwie rozwiązanie kompromisowe między mieszkaniem w głośnym centrum a życiem w oazie spokoju. Na przedmieściach jest cicho i spokojnie, jakość powietrza niejednokrotnie dużo lepsza ale jednocześnie dojazd do centrum i skorzystanie z miejskich usług nie stanowi żadnego problemu. Jakie są zalety życia we własnym domu?
To przede wszystkim duża przestrzeń: dom możemy zaprojektować według naszych potrzeb dokładnie określając liczbę pokoi, ich wysokość i szerokość oraz rozkład poszczególnych pomieszczeń. Dzięki temu możemy stworzyć dom idealny, który zaspokoi potrzeby wszystkich jego mieszkańców. Jeżeli mamy kilkoro dzieci, każde z nich może dostać własny pokój. Jeśli lubimy przyjmować gości, możemy zaprojektować dom z kilkoma łazienkami, sypialniami i pokojem gościnnym. Możemy poszerzyć dom o garaż lub schowek na narzędzia, niezwykle funkcjonalna jest także spiżarnia na dodatkowe produkty spożywcze. W mieszkaniu takich możliwości nie ma, najczęściej trzeba liczyć się z ograniczonym metrażem czy już ustalonym rozkładem pomieszczeń.
W czasie pandemii wiele osób doceniło mieszkanie w domu z działką i takie nieruchomości sprzedają się teraz najlepiej ponieważ nawet będąc na kwarantannie istnieje możliwość wyjścia na zewnątrz i spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Duża działka to także raj dla dzieci i dorosłych: młodsi mogą bawić się na świeżym powietrzu a starsi urządzić przyjęcie lub grilla.
Mieszkanie we własnym domu to także pewna swoboda – nie musimy obawiać się głośniejszego słuchania muzyki w godzinach ciszy nocnej ponieważ za ścianą nie mamy sąsiadów. Żyjemy bardziej “na luzie”.

Mieszkanie od dewelopera

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest kupno mieszkania od dewelopera. W Polsce buduje się coraz więcej osiedli, zarówno na przedmieściach jak i w centrach miast.
Nowoczesne budownictwo umożliwia liczne wygodne rozwiązania i możliwość indywidualnego wykończenia naszego własnego M. Dzięki temu nasze mieszkanie może być dokładnie takie jak chcemy, wyremontowane i “pod klucz” czyli gotowe do wprowadzenia się. Oferta mieszkań deweloperskich jest bardzo różnorodna, są to zarówno kawalerki, duże “rodzinne” mieszkania czy apartamenty. W nowych budynkach znajdują się także odpowiednio zaaranżowane przestrzenie wspólne takie jak place zabaw dla dzieci, pralnie czy tarasy dla wszystkich mieszkańców. Przy budynku lub w jego podziemiach znajduje się parking a w bliskiej okolicy często lokowane są przedszkola, przychodnie czy atrakcyjne sklepy. To wszystko sprawia, że kupno mieszkania deweloperskiego jest sporym udogodnieniem dla jego przyszlych użytkowników.