Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 14, 2019 in Wnętrze |

Jak wybrać meble do ogrodu?

Dla wielu osób ogród stanowi nieomal serce domu. Tam właśnie rozwijają się pielęgnowane rośliny, bawią się dzieci, tam w pięknych okolicznościach przyrody dochodzi do rodzinnych spotkań. Atmosferę dopełnia komplet pięknych mebli. Na które powinniśmy się zdecydować?

Rodzaj

Rodzajów mebli ogrodowych jest mnóstwo: producenci oferują nam tradycyjne stoły, leżaki, krzesła, lecz także narożniki, fotele, ławki oraz huśtawki. Wybór zależy od preferencji i indywidualnych potrzeb – warto wziąć pod uwagę liczbę osób korzystających z wyposażenia. Czy mamy dużą rodzinę? Czy często zapraszamy gości? A może ogród to nasza własna, prywatna przestrzeń?

Przechowywanie

Niezwykle ważna jest kwestia miejsca, które zajmą meble przy niesprzyjającej pogodzie. Osoby mające do dyspozycji duży, zadaszony taras lub balkon, ewentualnie wolne pomieszczenie nie muszą przejmować się tym problemem. Pozostałym poleca się kupno mebli składanych, na przykład wykonanych z lekkiego technorattanu.

Trwałość

Najbardziej wytrzymałym materiałem wykorzystywanym do produkcji mebli ogrodowych jest metal, dodatkowo często zabezpieczony przed korozją. Trwałością cechuje się także technorattan. Niestety, rattan oraz drewno wymagają ochrony przed niesprzyjającą pogodą.

Wygląd

Przy wyborze mebli nie sposób zapomnieć o estetyce! W typowym ogrodzie angielskim lub śródziemnomorskim sprawdzą się meble technorattanowe, rattanowe, drewniane lub metalowe. Do ogrodu japońskiego najbardziej pasuje technorattan, drewno, lub minimalistyczny metal.

Drewno

Różne rodzaje drewna nie są sobie równe. Różnią się przede wszystkim trwałością. Warto zainwestować w drewno egzotyczne, dobrze sprawdzi się także dąb i akacja. Gatunków takich jak olcha, świerk i sosna najlepiej unikać, są bowiem wrażliwe na warunki atmosferyczne i wymagają impregnacji.

Rattan

Meble wykonane z tego materiału są lekkie, poręczne, a przy tym wytrzymałe. Należy jednak chronić je przed niesprzyjającą pogodą.

Tworzywo Sztuczne

Tego typu materiały cechują się niezwykłą trwałością – doskonale znoszą mróz oraz długotrwałe działanie słońca. Szczególnie godny uwagi jest piękny i praktyczny technorattan.

Aluminium

Aluminium jest często wykorzystywane w parze z innymi materiałami, takimi jak drewno lub plastik, samo w sobie ma jednak wiele zalet. Jest niezwykle wytrzymałe oraz odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Nie koroduje i nie wymaga żadnego zabezpieczenia. Jest przy tym stylowe, doskonale prezentując się w nowoczesnych oraz minimalistycznych ogrodach.