Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 3, 2019 in Wnętrze |

Jak dobrać odpowiedni materac?

Jak dobrać odpowiedni materac?

Sen to bardzo ważny element naszego życia, pozwala nam bowiem zregenerować siły i przygotować się na wyzwania kolejnego dnia. Niewygodny materac może jednak uniemożliwić godny odpoczynek. Jak wybrać ten właściwy?

Pozycja

Dużo zależy od ułożenia ciała. Osoby śpiące na boku potrzebują materaca, który dopasuje się do ich kręgosłupa oraz pomoże go podtrzymać. Rolę tę spełni materac sprężynowy kieszonkowy lub materac lateksowy. Tym, którzy często zmieniają pozycję zaleca się korzystanie z materaca wysokoelastycznego, który idealnie dopasuje się do kształtu ich ciała.

Grubość

Osoby o większej masie ciała oraz spędzające dużo czasu w łóżku powinny używać materaca o wielu warstwach. W innych przypadkach cienkie materace dobrze spełnią swoją funkcję.

Waga

Materace różnią się stopniami twardości, które najczęściej dobierane są zależnie od wagi klienta. Stopień twardości H2 przeznaczony jest dla osób o masie ciała do 80 kg. Ważący od 80 do 100 kg najczęściej korzystają z materaca H3, zaś powyżej 100 kg dobrze sprawdza się H4.

Strefy twardości

Strefy twardości to miejsca różniące się twardością od reszty materaca, mające na celu właściwe podtrzymanie głowy, barków, lędźwi, bioder, ud, łydek oraz stóp użytkownika. Najlepiej jest wybrać materac zawierający wszystkie siedem stref.

Stelaż

Wbrew pozorom, stelaż ma ogromny wpływ na komfort wypoczynku. Wpływa na wentylację materaca, jego twardość oraz trwałość. Najbardziej powszechny stelaż szczebelkowy przede wszystkim usztywnia materac. Stelaż z listwami sprężynującymi pomaga w podtrzymaniu ciała. Szczególnie polecany jest stelaż z możliwością regulacji wysokości w strefie głowy i nóg.

Dodatkowe uwagi

 

O wyborze dobrego materaca decyduje wiele dodatkowych czynników. W utrzymaniu higieny pomoże możliwość zdjęcia i wyprania pokrowca, sam materac czyścić można bowiem wyłącznie “na sucho”. Pamiętać należy też o tym, że materac powinien być o około 20 cm dłuższy od ciała użytkownika. Alergicy powinni wybierać materace hipoalergiczne. Do łóżka małżeńskiego nadaje się zarówno jeden duży materac, jak i dwa węższe. Znaczenie mają przede wszystkim preferencje w kwestii twardości. Decydując się na dwa materace warto zwrócić uwagę na ich wysokość oraz sposób szycia pokrowca. Dla dziecka poleca się materac z lateksu lub pianki wysokoelastycznej. Ważne jest, aby przepuszczał powietrze oraz miał właściwości antybakteryjne, antyalergiczne i przeciwgrzybicze.