Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 6, 2019 in Inne zagadnienia |

Dlaczego psy rasowe są drogie?

Dlaczego psy rasowe są drogie?

Coraz częściej ludzie zastanawiają się, jaka byłaby za psa rasowego, jak choćby akita inu cena. Choć dla wielu poznana wartość może wydawać się ogromna, warto wiedzieć skąd biorą się tak wysokie ceny.

Każdy hodowca, który chce zaoferować swoje szczenie musi skalkulować wiele kosztów. Należą do nich utrzymanie stada psów hodowlanych, opłata za reproduktora, krycie i wiele badań, które musi przejść suka w ciąży. Ponadto, istotne jest także to, że odpowiedzialny hodowca zarejestrowany jest w ZKwP, gdzie musi opłacać członkostwo, a także wystawy psów rasowych, podczas których zdobywa się uprawnienia hodowlane dla danego psa. Same wystawy nie są zaś wyłącznie próbą zdobycia nagród, ale przede wszystkim mają pokazać właścicielom psa, czy jest to wystarczająco dobry osobnik, by móc go rozmnażać.

 

Jeśli mamy do czynienia z psem z wadami anatomicznymi, których budowa różni się od typowej dla rasy,  czy rażącymi problemami psychicznymi, musi być on wyeliminowany z hodowli. Niestety, w przypadku wielu pseudohodowli nikt nie przejmuje się tym i rozmnaża się chore psy, które później dają również chore potomstwo. Choć szczenięta takie są tańsze, to jednak koszt ich utrzymania i leczenia jest ogromny.