Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 30, 2019 in Nieruchomości i budowa |

Jak sfinansować zakup domu?

Chcąc ułożyć sobie życie, założyć rodzinę, zapuścić korzenie w jednym miejscu na stałe, trzeba kupić dom. Można się też zdecydować na jego budowę, ale to wiąże się z różnymi dodatkowymi wymogami. Trzeba kupić działkę, załatwić wszelkie pozwolenie, poszukać kompetentnej ekipy budowlanej i czekać cierpliwie na budowę. A to czasami trwa bardzo długo i nie każdy ma tyle cierpliwości i czasu, by temu podołać. Dlatego zakup gotowego domu czy to na rynku pierwotnym czy też na rynku wtórnym, jest bardzo dobrym posunięciem. Jednak tutaj także może pojawić się mały problem, a mianowicie jak sfinansować zakup domu, jeśli nie ma się na to wystarczających oszczędności? W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie bank, ze swoją ofertą kredytową.

Jakie wymogi trzeba spełniać by dostać kredyt na zakup domu?

Mogło by się wydawać, że nie ma nic prostszego niż udanie się do banku i złożenie wniosku kredytowego. Trzeba się jednak liczyć z tym, że im większą kwotę kredytu chce się uzyskać, tym większa trudność w uzyskaniu takiego kredytu. Najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą kupić dom, jest kredyt hipoteczny. To kredyt, który jak sama nazwa wskazuje, zaciąga się pod hipotekę kupowanego domu. W takim wypadku przez cały okres spłacania kredytu hipotecznego, bank jest współwłaścicielem banku i jeśli klient nie jest w stanie spłacić tego kredytu, bank może go przejąć i sprzedać z korzyścią dla siebie.

Każdy klient, który ubiega się o kredyt hipoteczny, musi spełnić kilka oczekiwań banku. Przede wszystkim musi mieć dobrą historię kredytową. Dla banku najbardziej wiarygodnym klientem jest osoba, która często bierze pożyczki i kredyty bankowe i zawsze spłaca je w terminie. Kolejną ważną kwestią, zwłaszcza w przypadku kredytu hipotecznego, jest zdolność kredytowa. Tego typu kredyty długoterminowe, zwykle zaciąga się na dosyć wysokie kwoty. Są to kwoty liczone w setkach tysięcy złotych. Dlatego zdolność kredytowa odgrywa tu bardzo ważną rolę. Klient musi pracować na umowę na czas nieokreślony, musi też mieć zarobki na odpowiednim poziomie. Tak by był w stanie spłacać raty kredytowe.

Formalności związane z kredytem bankowym

Aby uzyskać kredyt długoterminowy, nie wystarczy wypisać wniosku i złożyć go w banku. Wymagane są również inne ważne formalności. Bank może zażyczyć sobie przedłożenie wyciągów z banku z okresu co najmniej 6 miesięcy, może też wymagać zaświadczenia o zarobkach, kopii umowy o pracę, zaświadczenia o niekaralności, a także wszelkich dokumentów związanych z zakupem domu.