Zgrzewarki oraz ich elementy i pierścienie oring
Elektrody do zgrzewarek
Zgrzewanie jest bardzo popularną metodą łączenia dwóch elementów w spójną całość. Zgrzewanie można zdefiniować jako doprowadzenie elementów do stanu plastyczności , to znaczy że za pomocą wysokiej temperatury nagrzewamy dwa konkretne elementy, które dzięki uzyskanej właściwości mogą się
połączyć w jedną całość. Jak zapewne każdy wie jest wiele mniej lub więcej różniących się od siebie materiałów. Między innymi możemy mieć do czynienia z stalą miękką, żaroodporną bądź nierdzewną, i choć z pozory wydają się bardzo podobne jest jednaj całkiem inaczej. Do każdej z nich trzeba dobrać inne elektrody zgrzewarek. Mogą różnić się nie tylko cechami które nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ale również mogą różnić się wymiarami, kształtem oraz przede wszystkim czasem zgrzewania. Warto pamiętać, że nie każde elektrody zgrzewarek znajdują zastosowanie w podobnych temperaturach, nie posiadają również identycznego czasu zgrzewu. Przed rozpoczęciem pracy warto więc zapoznać się ze wszystkimi aspektami technicznymi.
Z czego składa się zgrzewarka
Zgrzewarki to niezwykłe urządzenia, które na dzień dzisiejszy znajdują zastosowanie w wielu branżach. Ich zadaniem jest spajanie, zgrzewanie ze sobą dwóch elementów w jedną całość pod dużą temperaturą. Dzisiejsza technologia pozwala nam stworzyć kilka konkretnych rodzajów zgrzewarek, które odnajdują się w całkiem odmiennych sytuacjach. Możemy wyróżnić zgrzewarki doczołowe które wykorzystywane są do łączenia dużych średnic, zgrzewarki elektrooporowe oprzyrządowanie zgrzewarek tego typu jest bardzo proste, ponieważ posiadają one specjalne kształtki za pomocą których nagrzewa się nałożone na nie rury z polietylenu bądź polipropylenu. Oprócz tego wyróżniamy zgrzewarki mufowe, w których posiadamy największe możliwości sterowania temperaturą oraz tak zwane zgrzewarki warsztatowe. Możemy wybierać spośród kilku rodzajów, natomiast nie musimy obawiać się ich obsługi, ponieważ oprzyrządowanie zgrzewarek nie jest wcale skomplikowane do eksploatacji. Do ich obsługi nie potrzeba wielkiej wiedzy, zazwyczaj wszystko jest intuicyjne.
Oringi – informacje
Są to gumowe uszczelniacze o przekroju kołowym. Pierścienie oring są produkowane na wielką skale i w dzisiejszych czasach nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie funkcjonowania maszyn bez ich użycia. Bowiem w każdym mechanicznym urządzeniu znajdują się oringi, to właśnie one zapobiegają
niechcianemu przedostawaniu się kurzów i pyłów do środka urządzenia. Takie przedostanie w nieodpowiednie sektory może spowodować liczne trwałe uszkodzenia, a nawet może wywołać poważną awarię. Pierścienie oring działają samoczynnie oraz dwustronnie. Zapewniają wyśmienitą szczelność przy braku jakiegokolwiek ciśnienia. Są szeroko dostępne w wymiarach od 0,35 do 12 milimetrów. Wykonywane są z tak zwanych materiałów elastomerowych. Ich cechy charakterystyczne zależą od konkretnego rodzaju materiału z którego zostały wykonane. Niektóre z oringów mogą być stosowane w temperaturach przekraczających 200 a nawet 300 stopni Celsjusza.
Najnowsze komentarze