Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 21, 2021 in Nieruchomości i budowa |

Dom na zamówienie

Dom na zamówienie

Nawet najlepszy i najbardziej funkcjonalny dom wymaga odpowiedniego zaprojektowania. Dobrze wykonany i szczegółowy projekt pozwoli na uzyskanie satysfakcjonującego efektu końcowego czyli wygodnego domu, w którym chętnie zamieszkamy. Warto zatem dołożyć wszelkich starań aby projekt był maksymalnie udany – w końcu będziemy spędzać w naszym wymarzonym gniazdku najwięcej czasu każdego dnia. Dom służy nie tylko do odpoczynku i organizacji wolnego czasu ale coraz częściej także do zdalnej pracy i nauki.
Mówiąc o projektach budowlanych często spotykamy się z dwoma rodzajami tego typu dokumentów: gotowymi i indywidualnymi (przygotowywanymi na zamówienie). Czym się one różnią oraz który powinniśmy wybrać? Każdy z nich ma inne cechy, zalety i wady. Zastanawiając się nad wyborem konkretnego projektu warto dobrze zastanowić się tak aby znaleźć najbardziej dla nas dogodne rozwiązanie.

Gotowy projekt

Jako największą zaletę projektu gotowego należy wskazać bogatą i różnorodną ofertę takich projektów, mamy także możliwość przygotowania wizualizacji 3D zatem od razy możemy zobaczyć jak będzie prezentował się nasz dom. Tego typu projekt możemy także zmodyfikować pod własne potrzeby – jest to prostsze i szybsze gdy korzystamy z “bazy” gotowego projektu. Ponadto ten sam projekt może być przygotowany w wielu różnych opcjach więc nie musimy się obawiać, że nasz budynek będzie taki sam jak inne.
Dom powstały z gotowego projektu jest tańszy a jego budowa i prace wykończeniowe pochłaniają znacznie mniej czasu (korzystamy bowiem ze sprawdzonych rozwiązań budowlanych). Gotowe projekty budowlane są przygotowane w wysokiej jakości, przemyślane i doprowadzone do perfekcji ponieważ na każdym etapie przygotowania były udoskonalane.
Nabycie gotowego projektu budowlanego może jednak wiązać się z pewnym ryzykiem: jego adaptacja do warunków terenowych panujących na danej działce może być skomplikowana i kosztowna. Takie projekty najlepiej wypadają na działkach o standardowych wymiarach i ukształtowaniu terenu. Ponadto nabywając gotowy projekt musimy liczyć się z tym, że – pomimo możliwości wprowadzenia poprawek – nie wszystkie zaproponowane przez nas zmiany będą możliwe do wprowadzenia.

Projekt na zamówienie

A jakie są zalety i wady projektów przygotowywanych na zamówienie?

Taki projekt jest indywidualny więc możemy spełnić wszystkie swoje marzenia o domu idealnym. Ponadto możemy dopasować jego wymiary i kształt do rozmiarów działki, ukształtowania terenu tak aby zagospodarować ją jak najlepiej i najkorzystniej zadysponować jej przestrzeń. Jeżeli działka charakteryzuje się dużymi spadkami, jest wąska lub niewielka lepiej sprawdzi się projekt przygotowywany na zamówienie.
W przypadku projektu przygotowywanego indywidualnie musimy jednak liczyć się z tym, że koszty jego opracowania będą wyższe, nie będziemy znać pełnego kosztorysu ponieważ często wprowadzane są poprawki. Do przygotowania projektu indywidualnego musimy znaleźć profesjonalne biuro architektoniczne oraz fachową ekipę budowlaną, która podoła realizacji takiego zlecenia.