Wnętrze w stylu boho
Informacje ogólne
Styl new bohemian (w skrócie boho) czerpie inspiracje z wzornictwa odległych kultur Afryki oraz Ameryki Południowej, łącząc je ze skandynawskim spokojem i stonowaną paletą barw. Narodził się na przełomie lat 60 i 70 ubiegłego wieku, gdy przesyt komercjalizmem i sztucznością kreowanego przez media świata wywołał popyt na twory nowe, oryginalne. Projektanci sięgać zaczęli do tradycyjnych wzorów oraz koncepcji wystroju wnętrz. Jego nazwa pochodzi od bohemy (cyganerii), XIX-wiecznej grupy artystów – zbuntowanych idealistów, skupionych wokół jednego miasta. Obecnie styl boho wraca do łask i staje się coraz popularniejszy.
Na początek…
Częścią stylu boho jest skąpa paleta barw, w której kolory ziemi łączą się z bielą oraz kremowymi odcieniami. Monotonię przełamują czasem przejawiające się w dodatkach żywe czerwienie, pomarańcze, turkusy. Meble i ozdoby wykonuje się zwykle z tradycyjnych materiałów, przywodzących na myśl dzieła plemiennych rzemieślników. Są to na przykład drewno, wiklina, bambus, glina, rattan, trawa morska, len czy wełna. Dobrze widziane są przedmioty stworzone ręcznie. Często pojawiają się także duże ilości roślin. Wykorzystuje się etniczne, najczęściej geometryczne wzory. Wystrój dopełniają poduszki i dywany. Ważne, aby wnętrze zdominowały prostota oraz umiar, zbyt duża ilość wzorów i elementów może bowiem podchodzić pod kicz.
Jak urządzić?
Mimo tak pozornie sztywnych zasad, niezwykle ważną częścią stylu boho jest indywidualizm. Wnętrza powinny oddawać osobowość mieszkańca – jego pasje, marzenia i upodobania. Warto czasem eksperymentować z niecodziennym połączeniem elementów. Do dekoracji wykorzystać można na przykład pamiątki z podróży, lecz także bardziej nowoczesne elementy – na przykład plakaty, wzory stworzone przy pomocy sprayu. Dobrze sprawdzą się drewniane lub stylizowane szafy oraz stoły, miękkie, wygodne kanapy, ekscentryczne dodatki i wykończenia. Zainwestować można nawet w hamak lub drewniany fotel, które sprawią, że wnętrze stanie się unikalne oraz przytulne. Pomieszczenia powinny charakteryzować się pozornym nieładem i chaotycznym rozłożeniem sprzętów. Tu nie ma miejsca na symetrię! Wnętrzu przysłużą się także tkaniny – jeden z symboli stylu boho. Nie bójmy się inwestować w koce, wzorzyste dywany, firany, zasłony, kapy, narzuty czy patchworki. W sypialni warto zainwestować w duże łóżko, dodające pomieszczeniu uczucia przytulności i komfortu. Często wykorzystywane są także stare meble, wyblakłe lub nieco odrapane, tworzące niesamowitą atmosferę wnętrza.
Najnowsze komentarze