Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 30, 2019 in Wnętrze |

Jak powinniśmy urządzić salon?

Aranżacja salonu to jedno z największych wyzwań podczas urządzania nowego mieszkania lub domu. To właśnie salon jest najważniejszym miejscem w naszym domu, gdyż spędzamy w nim najwięcej czasu podczas dnia codziennego. Pełni również funkcje reprezentacyjną, to w salonie przyjmujemy gości. Zatem pomieszczenie to pełni dwie funkcje: użytkową oraz reprezentacyjną. Niekiedy salon jest również naszym biurem, dlatego musimy dokładnie przemyśleć jego urządzenie.

 

Od czego zacząć?

 

Aranżacja salonu powinna być idealnie dopasowana do wszystkich funkcji, które spełniać będzie pokój dzienny. Oprócz wymienionych wcześniej funkcji pamiętajmy, że nadrzędną rolą, które pełni to urządzenie jest: odpoczynek. Pamiętajmy o wszystkich domownikach! Oprócz wspólnych wieczorów filmowych, spożywania rodzinnych posiłków, ucinania popołudniowych drzemek, to miejsce również dla naszych czworonogów. Nie zapomnijmy o schludnym posłaniu w spokojnym miejscu naszego salonu.

 

Powierzchnia i wysokość pomieszczenia.

 

Nie każdy salon ma tę samą powierzchnie. Zależne jest to od wielkości domu. Według architektów wnętrz, pokój dzienny powinien być większy niż 25 m2 i mieć kształt prostokąta lub kwadratu. Taka powierzchnia pozwoli nam na wydzielenie różnych stref w pomieszczeniu. Wysokość to bardzo ważny aspekt całej aranżacji. Czym wysokość sufitu jest wyższa tym pomieszczenie wydaje się być większe i bardziej przestronne. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. antresoli spotykanej w loftach. Takie półpiętro może być dodatkowym pokojem, i cieszy nasze oko. Pod schodami tworzy nam się kolejna strefa, które może być wykorzystana jako miejsce zabaw dla dzieci. Aranżacje z wykorzystaniem antresoli dodają nie tylko poczucia dodatkowej przestrzeni, ale również prestiżu.

 

Kolory i barwy w salonie.

 

Podejmując decyzje o wyborze kolorów dominujących w salonie pamiętajmy, że jest to pomieszczenie, w którym spędzamy większość czasu w domu. W związku z tym, nie mogą być to zbyt drażniące, krzykliwe kolory, które szybko ulegają znudzeniu i opatrzeniu. Bezpieczniej jest zastosować stonowane, pastelowe kolory, a wnętrze ożywić dodatkami. Dodatki możemy dowolnie zmieniać, a nasz salon może przybierać różnego charakteru w zależności od naszego stroju czy panującej pory roku. Zakup innych poduszek, kolorowych świeczek, świeżych kwiatów jest sposobem na szybką, ale i efektowną zamianę aranżacji, przy niskiej cenie.