O minidomu
Czym są minidomy?
Minidomy, nazywane także domami mobilnymi, angielskimi lub holenderskimi, cieszą cię coraz większą popularnością na świecie, powoli wprowadzane są także do Polski. Minidom to w rzeczywistości niedrogi (ceny wahają się od 3 do 30 tysięcy) dom o małej powierzchni, który z pomocą zwykłego samochodu oraz przyczepy możemy przewieźć w dowolne miejsce. Najczęściej wykorzystuje się je jako domki letniskowe, mogą być jednak zamieszkiwane całorocznie. Mają dostęp do prądu, gazu, wody oraz mediów. Tego typu rozwiązanie mieszkalne popularne jest wśród osób prowadzących ekologiczny tryb życia oraz pragnących posiadać dom, nie mających jednak funduszy na kupno jego tradycyjnej postaci. W Polsce budową domów mobilnych zajmuje się firma Domek Angielski.
Urządzanie minidomu
Kluczem do właściwego urządzenia domku angielskiego jest funkcjonalność. Mając do dyspozycji niewielką powierzchnię, musimy kreatywnie wykorzystywać każdy skrawek przestrzeni. Rozkładane łóżka lub stoły, szafki wewnątrz schodów, taras na dachu – to tylko niektóre z rozwiązań pojawiających się w tego typu budynkach. Meble, a szczególnie kuchnie na wymiar są absolutną podstawą, zazwyczaj wymagają one bowiem dużo miejsca, którego w minidomu najzwyczajniej brakuje. Doskonale sprawdzają się wnętrza nowoczesne, praktyczne, pozbawione detali oraz ozdób utrudniających przeprowadzkę. Biorąc pod uwagę dowolne ustawienie budowli, niekonieczne jest używanie zasłon – mamy przecież wpływ na prywatność oraz docierającą do nas ilość światła. Wielu użytkowników domków holenderskich korzysta z toalet kompostujących. Projektując minidom należy pamiętać, że jest on przeznaczony przede wszystkim do odpoczynku. Nie bójmy się zamontować kominek lub zagospodarować przestrzeń dla gości. Najważniejsze jest przecież dopasowanie lokum do swoich potrzeb.
Minidom a przepisy prawne
Dom pozostawiony wraz z samochodem na miejscu parkingowym zgodnie z przepisami może stać tam nawet przez kilka dni. Nie wolno jednak pozostawiać budynku samego, bez samochodu. Należy jednak zwrócić uwagę na ograniczenia wagowe, o ile wybrany parking takowe posiada, musimy wtedy bowiem wziąć pod uwagę łączny ciężar budynku oraz pojazdu, który potrafi wynieść więcej, niż nam się wydawało. Na nieruchomościach i drogach prywatnych parkować możemy za zgodą właściciela. Pozostaniemy tam tak długo, jak tylko pozwala gospodarz. Domek nie jest uznawany za obiekt budowlany, nie potrzebujemy więc starać się o pozwolenie na budowę.
Najnowsze komentarze