Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 2, 2019 in Nieruchomości i budowa |

Zawód – elektryk

Zawód – elektryk

Elektryk to zawód, który związany jest z montażem oraz naprawą różnego rodzaju instalacji elektrycznych, a także konserwacyjno-naprawczych instalacji zalicznikowych. Elektryk powinien posiadać następujące umiejętności: projektowanie instalacji elektrycznych oraz sieci elektrycznych; dokonywanie montażu instalacji elektrycznych na podstawie ich technicznej dokumentacji; instalowanie oraz uruchamianie różnego rodzaju elektrycznych urządzeń, jak i regulacja parametrów wykonywanej przez nie pracy; dokonywanie przeglądów technicznych; naprawa oraz konserwacja instalacji, urządzeń oraz maszyn elektrycznych; dokonywanie pomiarów, prób pomontażowych oraz testów po naprawie urządzeń, maszyn i instalacji; dokonywanie napraw oraz konserwacji układów automatyki; wykonywanie technicznych przeglądów, niezbędnych napraw oraz konserwacji linii napowietrznych i kablowych oraz inne naprawy elektryczne. W swojej pracy elektrycy wykorzystują nie tylko swoją wiedzę, doświadczenie i umiejętności, ale tez szereg specjalistycznego sprzętu, na przykład szczypce do kabli.

Jak zostać elektrykiem w Polsce?

Aby zostać elektrykiem w Polsce konieczne jest ukończenie szkoły zawodowej, szkoły ponadgimnazjalnej (technikum), studiów wyższych lub kwalifikacyjnego kursu zawodowego. Zdobycie uprawnień możliwe jest także w wybranych ośrodkach egzaminacyjnych.

Ośrodki egzaminacyjne dające uprawnienia do wykonywania pracy elektryka

Do ośrodków egzaminacyjnych, w których możliwe jest zdobycie niezbędnych uprawnień zalicza się między innymi SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) oraz SIMP (Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich). Szczegóły dotyczące zdobycia tych uprawnień określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.

Wybór dobrego elektryka

Potrzebujesz usług elektryka, a nie znasz jeszcze zaufanego i kompetentnego fachowca? Z pomocą przyjść może niezawodny jak zawsze w takich sytuacjach Internet, gdzie nie tylko znaleźć można szereg ofert, ale też opinie innych osób, które korzystały już z usług konkretnej firmy lub osoby. Pamiętaj, że w wypadku tego typu napraw nie zawsze warto oszczędzać i decydować się na najtańszą opcję, bowiem może z tego wyjść więcej szkody niż pożytku. Cena powinna iść w parze z jakością wykonywanych przez danego fachowca usług.