Zdecydowałeś się zakup mieszkania. Co wiąże się z takim zakupem?
Zdecydowałeś się zakup mieszkania. Co wiąże się z takim zakupem? Sprawdź na jakie opłaty notarialne musisz być przygotowany!
Poszukiwania wymarzonego mieszkania dobiegły końca. Zdecydowałeś się zakup swojego nowego domu. Wynegocjowałeś satysfakcjonującą Cię cenę, jednak co dalej?
Na jakie koszty przygotować się u notariusza?
Transakcja kupna-sprzedaży nieruchomości musi być sporządzona w formie aktu notarialnego. Akt notarialny to dokument sporządzany przez notariusza. Przyjmuje się, że koszty umowy kupna-sprzedaży ponosi kupujący, jednak strony mogą ustalić inaczej. Wybór kancelarii notarialnej należy do Ciebie, ale należy pamiętać, że deweloper współpracuje z wybraną przez siebie kancelarią. Nie musimy się obawiać i spokojnie możemy skorzystać z jej usług. Kupno mieszkania i związane z nim opłaty składają się z kilku składowych:
– Taksa notarialna – jest to wynagrodzenie notariusza. Jej wysokość nie jest stała i zależy od wysokości transakcji. Notariusz pobiera odpowiednia taksę za każdą czynność, którą wykonuje. Do jego zadań należą np. przygotowanie umowy, pełnomocnictwo itd. Nie bójmy się negocjować, być może uda nam się zaoszczędzić parę groszy na późniejsze wykończenie. Pamiętajmy, że do wysokości taksy należy doliczyć podatek VAT, którego wysokość wynosi 23 procent.
– Opłaty stałe – to opłaty, które pobiera notariusz, a następnie przekazuje je odpowiedniemu sądowi rejonowemu. Do opłat stałych zaliczane się: opłata za założenie księgi wieczystej, opłata za dokonanie wpisu prawa własności do księgi wieczystej, opłata za dokonanie wpisu hipoteki do księgi wieczystej.
– Odpis aktu notarialnego – a tak dokładnie opłata za kopię odpisu aktu notarialnego. Kopia aktu, ma taką samą moc prawną co oryginał. Potrzebujemy kilka kopii, gdyż każda ze stron wymaga swojego egzemplarza. Dodatkowo wybrana kancelaria, poprzez notariusza ma obowiązek wysłać kopię np. do urzędu skarbowego, do urzędu miasta itd. Cena odpisu jest ustalana indywidualnie, zazwyczaj stawka ustalana jest za każdą stronę wystawianego dokumentu i wynosi od 5 złotych w górę.
– Koszty dodatkowe – za kupno mieszkania na rynku wtórnym ponoszony jest dodatkowy kosztu, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych (inaczej zwany: podatek PCC). Kwota podatku jest zmienna i wynosi 2 procent od ostatecznej ceny transakcyjnej. Podatek ten pobierany jest przez notariusza, przy podpisywaniu umowy sprzedaży, a następnie odprowadzony jest do właściwego urzędu skarbowego.
Najnowsze komentarze