Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 30, 2019 in Nieruchomości i budowa |

Jak zacząć budowę wymarzonego domu? Czyli parę słów o sposobach finansowania inwestycji.

Podjęcie decyzji o budowie wymarzonego domu to spore wyzwanie finansowe. Obecnie niewielu szczęśliwców może cieszyć się budową nieruchomości ze swoich oszczędności. Brak środków na budowę domu to podstawowa przeszkoda, którą spotykamy chcąc wybudować przysłowiowe cztery kąty. Jednak banki udostępniają nam różne formy finansowania, które to umożliwiają. Oto przegląd tych najpopularniejszych.

 

Kredyt hipoteczny – najpopularniejsza forma finansowania.

 

Kredyt hipoteczny, często mylony z kredytem na budowę domu jest najpopularniejszą formą finansowania. W chwili składania wniosku nie musimy posiadać swojej działki, co jest sporym ułatwienie. Uzyskanie kredytu hipotecznego zazwyczaj zamyka się w 4 tygodniach. Przez ten czas badana jest nasza zdolność kredytowa. Kredyt hipoteczny jest długoterminowy, bank zyskuje solidną gwarancję, gdyż hipoteka jest zabezpieczeniem kredytu. Kredyty hipoteczne posiadają zazwyczaj niższe oprocentowanie niż kredyt na budowę domu, przez co są atrakcyjniejsze.

 

Zdolność kredytowa – jak jest liczona.

 

Niezależnie od kwoty, której potrzebujemy, bank w którym składamy wniosek o finansowanie sprawdza Twoją zdolność kredytową. Bank robi to, aby mieć pewność, że jesteś w stanie oddać pożyczone pieniądze wraz z naliczonymi odsetkami. Jest to regulowane przez prawo bankowe. Zdolność kredytowa jest to zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu powiększonego o odsetki w terminie ściśle określonym w umowie. Każdy bank posiada inną metodologię oceny zdolności kredytowej, dlatego w zależności od banku ta kwota może się różnić. Ocena zdolności kredytowej jest całkowicie bezpłatna.

 

Kredyt na budowę.

 

Aby bank zgodził się na udzielenie kredytu na budowę domu warunkiem niezbędnym jest posiadanie działki budowalnej. Działka często traktowana jest jako wkład własny, co polepsza naszą sytuację finansową. Kredyt na budowę wymaga sporej cierpliwości, jest to proces trwający nawet do kilku miesięcy. Bank nie daje od razu potrzebnej kwoty do ukończenia całości inwestycji, lecz wypłaca kolejne transze wraz z postępem prac budowalnych. Budowa domu nadzorowana jest inspektorów bankowych. W przypadku, gdy budowa domu się opóźnia, nie idzie zgodnie z planem lub pieniądze wydawane są niezgodne z ich przeznaczeniem bank do odwołania może wstrzymać wypłatę kolejnych transz, a nawet zerwać umowę kredytową.