Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 25, 2021 in Nieruchomości i budowa |

Budujemy domek na drzewie z płyty OSB

Budujemy domek na drzewie z płyty OSB

Posiadanie własnej działki lub ogrodu sprzyja na pewno obcowaniu z naturą, jednocześnie stając się doskonałym i zdrowym relaksem na łonie przyrody. Aby odpoczynek stawał się jeszcze efektywniejszy, a czas spędzony na świeżym powietrzu przyjemniejszy, warto pomyśleć o elementach wyposażenia, które uatrakcyjnią go najmłodszym. Jednym z takich elementów będzie domek na drzewie wykonany z płyty OSB.

Dzieci kochają wspinać się na drzewa, dlatego domek na wysokości stanowić będzie dla nich nie lada atrakcję. To wielka frajda nie tylko dla dzieci. Niektórzy z dorosłych też chętnie powrócą do przygód z dzieciństwa – bawiąc się razem z pociechami lub mocno im zazdroszcząc.

Budowę domku z płyty OSB rozpocząć należy od przygotowania projektu. Do wyboru jest sporo pomysłów biur projektowych, ale można także przygotować taki plan samemu. Pod warunkiem jednak, że pamięta się o kluczowych sprawach dotyczących bezpieczeństwa. Konstrukcja bowiem musi być stabilna i wytrzymała.

Do budowy domku na drzewie potrzebne będą płyty OSB, mieszanka betonowa (do zapewnienia bezpieczeństwa konstrukcji) i takie narzędzia jak między innymi: wiertarka, pilarka, wyrzynarka, a także wkręty, miarka, młotek, śruby, drabina czy okulary ochronne. Poza płytami OSB potrzebne też będą belki i blacha falista.

Drzewo, na którym stanie domek musi być też wytrzymałe, rozłożyste i w pełni ukształtowane. Musi posiadać dorodne konary i głębokie korzenie oraz gruby pień, który zapewni mu stabilność. Najlepszym wyborem będzie buk, dąb, lipa, jabłoń, orzech lub klon.

Prace zacząć należy od wyznaczenia poziomu podłogi i umieszczenia wsporników. Następnie wybiera się sposób zawieszenia domku. Potem zbija się ze sobą wszystkie płyty OSB, które tworzyć będą podłogę (dobrze jest wzmocnić ją dodatkowo solidnymi belkami), ściany i sufit domku na drzewie. Tworząc ściany trzeba pamiętać o pozostawieniu miejsc na okna i drzwi.

Poza samą konstrukcją domku na drzewie należy pomyśleć również o wejściu na drzewo. Musi być zarówno komfortowe jak i bezpieczne. Można zastosować zwykłą drabinę, ale nie jest ona najbardziej stabilnym sposobem.