Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 12, 2021 in Nieruchomości i budowa |

W jaki sposób wykonać instalację sanitarną w domu

W jaki sposób wykonać instalację sanitarną w domu

Instalacja kanalizacyjna jest – oprócz elektrycznej i gazowej – najważniejszą w każdym budynku. Korzystamy z niej regularnie zatem musi być wykonana profesjonalnie i nowocześnie. Niestety, usterki kanalizacji zdarzają się dosyć często. Co zrobić by do nich nie dopuszczać i czy instalację sanitarną można wykonać samodzielnie?

Odpowiedni projekt

Instalację kanalizacyjną należy odpowiednio zaprojektować – nie możemy pozwolić sobie na błędy ponieważ te mogą doprowadzić do poważnych awarii i uszkodzeń w naszym domu. Musimy uwzględnić rozkład pomieszczeń oraz miejsca, w których umieszczone będą poszczególne elementy instalacji sanitarnej.
Niezbędnym elementem każdej instalacji sanitarnej jest syfon – przedostaje się przez niego woda i inne nieczystości. Syfon działa niczym blokada ponieważ uniemożliwia przedostawanie się nieprzyjemnych zapachów z wnętrza kanalizacji.
Przy montażu rur należy pamiętać o zaplanowaniu właściwego spadku rur ponieważ ścieki spływają zawsze z wykorzystaniem siły grawitacji. Przyjmuje się, że minimalny spadek rur powinien wynosić 2-3% czyli dwa-trzy centymetry na każdy metr długości rur. Spadek nie powinien być większy niż 15%. Wykonanie zbyt małego spadku może powodować złe spływanie ścieków i w konsekwencji odkładanie się w rurach znacznych ilości zanieczyszczeń. Z czasem rury mogą całkowicie się zapchać. Ułożenie rur należy zatem odpowiednio zaprojektować tak aby prowadziły we właściwym kierunku bez niepotrzebnych spadków.
Koniecznie należy przemyśleć również połączenia rur. Większa część instalacji sanitarnej zostanie zakryta podczas wykończenia domu dlatego należy zamontować ją jak najlepiej tak aby później nie było problemów. Warto ograniczyć do minimum stosowanie złączek gdyż odkładają się na nich zanieczyszczenia. Najlepiej nie używać też rur-harmonijek, które również gromadzą zanieczyszczenia i mogą z czasem znacząco utrudnić przepływ w naszej instalacji.
Kanalizacja i rury muszą być także odpowiednio wentylowane – możemy zrobić to za pomocą zaworów napowietrzających lub poprzez wyprowadzenie pionu ponad dach. Wadą zaworów napowietrzających jest ryzyko utraty szczelności – wówczas nieprzyjemne zapachy z instalacji mogą przedostawać się do wnętrza domu.
Planując instalację sanitarną należy również uwzględnić rozmieszczenie podejść czy wpustów podłogowych. Trzeba również pamiętać o tym, że wewnątrz przewody kanalizacyjne kładziemy zawsze poniżej przewodów elektrycznych i gazowych.

Samodzielnie czy z firmą

Samodzielny montaż instalacji kanalizacyjnej jest oczywiście możliwy ale wiąże się z pewnym ryzykiem – powinniśmy mieć wiedzę nie tylko teoretyczną ale również praktyczną aby zrobić to poprawnie. Z kanalizacji korzystamy przez cały czas więc nie możemy tutaj pozwolić sobie na jakiekolwiek błędy czy potknięcia. Samodzielny montaż jest również pracochłonny i z pewnością zajmie więcej czasu. Dlatego dobrym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wynajęcie specjalistycznej firmy, która przeprowadzi nam pełny montaż takiej instalacji. Ważny jest zarówno profesjonalny montaż jak i umiejętny projekt takiej instalacji. Dobry hydraulik wykona poszczególne elementy instalacji i jej połączenia fachowo, bezawaryjnie i zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.